TEKFEN, Borsa denklemi

BIST100: Eski anlayış finans sektöründe çözüm bakıyor, dinlenme vakti

Basit matematik hesaplarla finans sektörü canlanmadan yükselişi açıklamak oldukça zordur. Kabuktan çıkıp farklı model içine düşmek gerekiyor. Son 1 aylık dönem borsa yükselişinde bankacılık endeksinin esamesi okunmuyor. Borsa endeksi getirisinin 5-6 puan gerisinde kalmış olmayı açıklamak için reel ekonomi modeli kurmak gerekiyor belki de: beklentiler alınır gerçekler satılır ise durum bunu gerektirmez mi? Bir başka deyişle bankacılık endeksine göre daha başarılı olan borsa endeksini taşıyan hizmet ve üretim şirketleri ise daha iyi performansla banka hisselerinin yerini alması gerekir değil mi? Öyle de olmuyor mu zaten? Perakende, gayrimenkul, iletişim ve diğerleri neden ön plandadır? Öyle veya böyle bir beklenti sonucu değil midir? Bir de ipucu verelim: kırılgan ekonomilerde küçük adımların önemi gelişmiş ekonomilere göre daha fazla değer taşır. Basit ve açıklanabilir olan rakamlarda gizlidir: ekonomi ve beklenti arası makası yeniden modellemeyenlerin oyun dışı kalacağı döneme girdik. Olgunlaşma döneminde durum daha da netleşecektir. Model destekli bakış dinlence sürecine işaret ediyor. Buna “bekle, gör” diyen bir kesim de olabilir, bütünün parçası olarak görmeliyiz.

TKFEN: Tarihsel dönüşümün geometrisi, sıra dışı dünyaya geçiş mi?

Enerjiyi geometrik model sunarken, yatırımcıların karar mekanizmasını da etkilemektedir. Farklı tür enerji yüklü varlıklardan biri olarak karşımıza geliyor. Algoritmik sinyalleriyle TKFEN hissesi gelecekte daha fazla analiz konusu olur görünüyor. Ortalama dışı tarihsel band içinde hareketin getirdiği geometrik enerji birikimi değerlidir. Pek az hisse için oluşan bu geometrinin yıllarca sürmüş olduğu gözden kaçmamalıdır. Her yıl veya 12 ay, üzerine koyarak ilerleyen ve biriken enerjiyle, “sürdürülebilirlik” sağlayan hareketi farklı modellerle de değerlendirmek gereklidir. Bir başka deyişle, sürdürülebilirliği teoride hatırlayıp, pratikte yakalayamayan danışmanların da artık oyundan düşmesi gereklidir. Bir hamle formasyonundan bahsedebilir miyiz? Yaklaşık 16 aydır düşen hisse artık neyin sinyalini vermektedir. Temel analiz anlamında uzak veya yakın hedeflerde değişiklik başlamış olabilir mi? Son 4 yılın hamlesinde görülen yükseliş temposu sonrası hızlı yataya dönüşü bir sonraki dalga için görsel analizle fark ederek de önemseyebiliriz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN