TCMB Para Politikası Kurulu Toplantısı Ocak 2018

Özgecan Özdemir – 18.01.2018

TCMB’den Kararlı Sıkı Para Politikası Duruşu…

TCMB Ocak ayı toplantısında, marjinal fonlama oranını yüzde 9,25’de, borçlanma faiz oranını yüzde 7,25’de ve politika faiz oranını yüzde 8,00’de sabit tuttu. Bir süredir fonladığı geç likidite penceresi faiz oranında herhangi bir değişikliğe gitmedi. TCMB Para Politikası Kurulu toplantı özetinde, iktisadi faaliyetteki toparlanma ibaresinin iktisadi faaliyetin gücünü koruduğu söylemi ile yer değiştirdiğini görüyoruz.

Özetin içeriğinde, Merkez Bankası iç talepteki büyüme ile beraber dış talepteki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisine atıfta bulunmaya devam ediyor. TCMB, enflasyon görünümü ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyelerin fiyatlamalar üzerinde risk unsuru oluşturmaya devam ettiğine değiniyor. Özellikle enflasyon görünümünde istenen seviyeler yakalanana kadar sürdüreceği sıkı para politikası duruşunu ‘kararlılıkla’ sıfatı ile pekiştirdiğini görüyoruz. Ayrıyetten Merkez Bankası, ihtiyaç duyduğu takdirde ek teşvikler ile parasal sıkılaştırma yapabileceğini tekrardan söylemlerine ekliyor.

SONUÇ

Faiz politikasına yönelik herhangi bir değişikliğin yapılmadığı 2018 yılı ilk TCMB toplantısında, Ocak ayı enflasyon verisinde oluşan düşüş beklentisi etkili olmuş olabilir. İç gündemin yaratmış olduğu baskı ile kurda meydana gelen yükselişlerin de TCMB’yi harekete geçirmekte yeterli olmadığını görüyoruz. Ekonomik kırılganlığı arttıran yüksek enflasyon rakamlarına rağmen değişmeyen para politikası kararları Türk Lirası üzerinde sınırlı harekete neden oldu diyebiliriz. Kurda hedeflenen 3,79-3,77 destek bölgesinin geçilmesi halinde tekrardan aşağı yönlü eğilim ağır basabilir.

Özgecan Özdemir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin