TCMB Faiz Oranı Kararı (2018/Nisan)

Özgecan Özdemir – 25.04.2018

TCMB Geç Likidite Penceresini 75 Baz Puan Yükseltti…

TCMB Nisan ayı toplantısında, marjinal fonlama oranını yüzde 9,25’de, borçlanma faiz oranını yüzde 7,25’de ve politika faiz oranını yüzde 8,00’de sabit tuttu. Piyasaların 50 baz puan faiz artırım beklediği geç likidite penceresi faizini 75 baz puan yükseltti. Para Politikası Kurulu toplantı özetinde ise TCMB’nin fiyat istikrarı amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceği vurgusu dikkat çekti.
Özetin içeriğine bakacak olursak, Merkez Bankası iç talepteki büyüme ile beraber dış talepteki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisine değinmeye devam ediyor. Ayrıca enflasyon görünümü ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyelerin fiyatlamalar üzerinde risk unsuru oluşturmaya devam ettiği ibaresi değiştirilmemiş. İthalat fiyatlarındaki yükselişin yaratmış olduğu risk unsuru nedeniyle TCMB, finansal istikrarı desteklemek amacıyla ölçülü bir parasal sıkılaştırma yapıldığını dile getiriyor. Özellikle TCMB enflasyon görünümünde istenen seviyeler yakalanana kadar devam edeceği sıkı para politikası duruşunu kararlılıkla sürdüreceği ibaresini yineliyor.

SONUÇ

Bir süredir artan kur riski nedeniyle piyasalarda meydana gelen tedirginliğin TCMB Nisan ayı toplantısında GLP faizinin 75 baz arttırılması ile bir miktar azaldığı söylenebilir. Piyasaların beklentisinin üzerinde gerçekleşen faiz artırım oranı fiyatlamalar açısından tatmin edici olmasa da TCMB’nin fiyat istikrarına yönelik kayıtsız kalmaması önemli bir ayrıntıydı. Özellikle karar öncesinde TL varlıklarında meydana gelen değer kazanımının karar ile beraber TL bazlı paritelerde geri çekilmeye neden olduğu söylenebilir. USDTRY’de 4,06 desteği zorlanırken, EURTRY’de 4,96 seviyesine varan düşüş gerçekleşti. Ancak önemli olan gelişmenin an itibariyle yaşanan fiyatlamalardan çok TCMB’nin almış olduğu bu kararın uzun süreli etkisinin olup olmayacağı olarak yorumlanabilir.

Özgecan Özdemir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex