TBB’den Bankacılık Sektörü için Sürdürülebilirlik Kılavuzu

Bankacılık Sektörü için Sürdürülebilirlik Kılavuzu Hakkında

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından kalkınmanın ekonomik, çevresel ve sosyal boyutlarının bankacılık ve finans sektörünün faaliyetlerinde gözetilmesi amacıyla 2014 yılında hazırlanan “Bankacılık Sektörü için Sürdürülebilirlik Kılavuzu” güncellenmiştir.

Türkiye Katılım Bankaları Birliği ile işbirliği içinde, TBB Sürdürülebilirlik Çalışma Grubu tarafından hazırlanan kılavuz sayesinde bankaların faaliyetlerindeki çevresel ve sosyal öngörülebilirlik, saydamlık ve izlenebilirlik yaklaşımlarını daha sistematik bir şekilde yönetmesi amaçlanmaktadır.

Güncellenen kılavuzda bankacılık ve finans sektöründe sürdürülebilirlik yaklaşımı için 10 temel ilke tanımlanmaktadır:

Bankacılık Faaliyetlerinden Kaynaklanan Çevresel ve Sosyal Risklerin Değerlendirilmesi ve Yönetimi
Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına Katkı
İklim Değişikliği ile Mücadele ve Adaptasyon
Finansal Sağlık ve Kapsayıcılık
İnsan Hakları ve Çalışan Hakları
Kapsayıcılık ve Fırsat Eşitliği
Paydaş Katılımı ve İletişim
Kurumsal Yönetim
Kurumsal Kapasite Geliştirme
İzleme ve Raporlama
TBB Yönetim Kurulu tarafından, bankacılıkta iyi uygulamalar prensibi çerçevesinde güncellenen kılavuzun, uygulanma kapsamı, her bankanın kendi değerlendirmesi ve takdirinde olmak üzere, üyelerin bilgisine/takdirine sunulmasına karar verilmiştir.

Kılavuza aşağıdaki link aracılığıyla TBB internet sitesinden ulaşılabilmektedir. Bankacılık Sektörü için Sürdürülebilirlik Kılavuzu: https://www.tbb.org.tr/surdurulebilirlik/tbb-surdurulebilirlik-kilavuzu.html

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Saygılarımızla,
Türkiye Bankalar Birliği

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN