TAV Havalimanları Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (8.05.2023)

Tavsiye: Endeksin Üzerinde Getiri

Hedef fiyat, TL/hisse TRY137.00
Son kapanış, TL/hisse TRY66.55
Yukarı potansiyel %106

Yatırım teması: TAV’ı beğenmemizin sebepleri: (1) TAV’ın faaliyetlerinin hızlı bir şekilde toparlanmasını beklememiz, (2023 yılı net satışlar beklentimiz 2019 yılının %32 üzerinde, 1,243 milyon EUR seviyesindedir.), (2) 2023 yılında turizm sektörünün umut verici olduğunu düşünmemiz, (3) havayolu şirketlerinin aksine faaliyetlerinde yakıt kullanmayan TAV’ın, yükselen yakıt maliyetleri ortamında havayolu şirketlerine göre daha avantajlı bir seçenek oluşturması, (4) Almati ve Antalya havalimanlarındaki büyüme projeleri, (5) Lagos, Nijerya’daki yeni potansiyel imtiyaz anlaşması, ve (6) havayolu şirketlerinin aksine iş modeli sayesinde TAV’ın yolcu sayısı konusunda rekabet etmek zorunda olmamasıdır.

Hisse performansını etkileyebilecek faktörler: Antalya, Ankara ve Almati havalimanlarındaki yatırımların TAV için katalizör olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca 2023’te beklenenden daha iyi bir turizm sezonu TAV için bir katalizör olabilir.

Lagos, Nijerya’daki yeni potansiyel imtiyaz sözleşmesinin alınması TAV için bir katalizör olabilir.

Değerleme: TAV’ı değerlemek için parçaların toplamı analizi yapıyoruz. Zagreb Havalimanı hariç TAV’ın şirketlerini değerlemek için İNA yapıyoruz. Zagreb, TAV’ın diğer faaliyetlerine göre çok küçük bir büyüklüğe sahiptir. Ayrıca TAV, Zagreb Havalimanı’nın sadece %15’ine sahiptir. EUR risksiz getiri olarak %8, sermaye getirisi olarak %5,5 ve beta olarak 1,0 kullanıyoruz. TAV için sermaye getirisini %13,5 olarak hesaplıyoruz.

Kaynak: Ak Yatırım