TAV Havalimanları Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (07.11.2016)

3Ç16 Finansal Sonuçlar – Olumlu

Mevcut Hisse Fiyatı: 12.10 TL

Hedef Hisse Fiyatı: 14.50TL

Potansiyel Getiri: 20%

Daha iyi operasyonel karlılık

TAV Havalimanları 3Ç16’da bizim beklentimiz olan 40mn EUR ve piyasa beklentisi olan 63mn EUR’nun üzerinde 78mn EUR net kar açıklamıştır. FAVÖK marjının beklentilerin 230 puan üstünde gelmesinin yanısıra TAV Istanbul refinansmanından kaynaklanan 11mn EUR’luk giderin 7mn EUR’luk kısmının ters çevrilmesinin yanısıra beklentimizden düşük vergi oranı gerçekleşen kar rakamı ile bizim beklentimiz arasındaki farkı açıklamaktadır.

Faaliyet kaldıracı ön planda değildi

Faaliyet kaldıracı bu çeyrekte ön plana çıkmamış ve net satış gelirleri %1 düşerken FVAÖK %11 azalmıştır. Net satışların geçen sene ile benzer seviyede kalmasında Yer Hizmetleri, duty free komisyon gelirleri ve havacılık gelirlerindeki zayıflık başlıca etkenlerdir. 9M16’da TAV Havalimanları’nın hizmet verdiği toplam yolcu sayısında artış %2 seviyesinde gerçekleşmiştir. Istanbul Atatürk Havalimanı transfer yolcu oranı %48’ye ulaşırken, transfer yolcu artışı yaklaşık %22 seviyesindedir.

Şirket 2016 hedeflerini korudu

Şirket 2016 yılında i) İstanbul Atatürk Havalimanı şehir çıkışlı dış hatlar yolcu trafiğinin (Origin and Destination) %20 oranında azalma (%16 azaldı 9A16’da), ii) stabil ciro (9A16’da %1 aşağıda) ve iii) FAVKÖK’de %8-%10 arasında azalma beklerken (%12 azaldı 9A16’da), v) net karda önemli miktarda düşüş beklemektedir (%35 azaldı 9A16’da).

Sonuçların hisseye etkisinin olumlu olacağı kanısındayız

Sonuçların hisseye etkisinin güçlü karlılık nedeniyle olumlu olacağı düşüncesindeyiz.

EP tavsiyemizi sürdürüyoruz.

Hisse için nötr görüşümüzü koruyoruz. Son bir yılda hissede görülen ciddi zayıflığa rağmen, hissenin bir süre daha Ataturk Havalimanı operasyonlarının erken sona erme ihtimali, yeni proje alımında zayıf öngörülebilirlik ve artan güvenlik endişeleri/jeopolitik riskler nedeniyle baskı altında kalmasını bekliyoruz.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!