TAV Havalimanları 2021 6 Aylık Bilanço Analizi / Ak Yatırım – (28.07.2021)

2Ç21 Bilanço Değerlendirmesi

Endeksin Üzerinde Getiri
Cari Fiyat: 22,82TL
12-ay Fiyat Hedefi: 31,00TL

TAV’ın 2Ç21 net zararı yüksek vergi gideri ile beklentimizin üzerinde gerçekleşirken, operasyonel sonuç daha iyi geldi

– TAV 2Ç21’de 39 milyon Euro net zarar açıkladı. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı döneminde gerçekleşen 94 milyon Euro seviyesindeki net zarar ile karşılaştırıldığında düşük bazın da etkisiyle iyileşmeye işaret etmektedir. Bir önceki çeyrek ile karşılaştırıldığında ise, operasyonel kardaki artışa rağmen net zarara dönülmüş olmasının ana sebebi 1Ç21’de TAV Tunus’un borcunun yeniden yapılandırılması sonrası elde edilen 109 milyon Euro’luk tek seferlik gelir ve 11 milyon Euro kur farkı gelirinin etkili olduğunu görüyoruz.

– TAV’ın 2Ç21 operasyonel performansı Mayıs ayında hisse transferi gerçekleştirilen Almati Havalimanı’nın katkısının daha yüksek olması ve yer hizmetleri şirketi Havaş’ın daha yüksek performansı sayesinde beklentileri aştı (2Ç21 FAVÖK: 28 milyon Euro, AK tahmini: EUR23 milyon Euro, konsensüs: 22 milyon Euro). Diğer taraftan vergi öncesi zarara rağmen vergi gideri oluşması bizim 25 milyon Euro olan net zarar beklentimizden daha yüksek bir net zarar oluşmasına yol açtı. Piyasa beklentisi ile ise (-34 milyon Euro) uyumlu.

– TAV’ın beklentilerin üzerinde gerçekleşen 2Ç21 sonuçlarının hisse üzerinde olumlu tepki yapabileceğini düşünüyoruz. Ancak hisse performansının daha çok yolcu sayılarındaki toparlama trendi ile yön bulacağını düşünüyoruz.

– TAV için 31,00 TL/hisse hedef fiyatımız ve ‘Endeksin Üzerinde Getiri’ tavsiyemizde bir değişiklik bulunmuyor.

Kaynak: Ak Yatırım