TAV Havalimanları 2019 3 Aylık Bilanço Analizi / Ahlatcı Yatırım – (26.04.2019)

TAVHL – 1.Çeyrek Değerlendirmesi

Tav Havalimanları bu yılın ilk çeyrek döneminde net karını geçen yılın aynı dönemine göre %233 artırarak €23.9 milyon olarak açıkladı. Açıklanan bu rakam piyasa beklentisi olan €26 milyonun altında geldi. Yine aynı dönemde şirket net satış gelirlerini ise IFRIC 12’ye göre düzeltilmiş haliyle €270 milyon ile geçen yılın aynı dönemine göre %8.6 oranında yükseltti.

Şirket’in iç ve dış hat toplam yolcu sayılarında geçen yılın ilk çeyreğine göre 28.9 milyon kişi ile %5 artış meydana gelirken, İstanbul Atatürk havalimanında iç hat yolcu sayısının %13 azalış gösterdiği, dış hat yolcu sayısında ise %2 artış meydana geldiği, Ankara ve İzmir’de ise toplam yolcu sayılarında sırasıyla %21 ve %10 azalış oluştuğu gözleniyor. Antalya yolcu sayısında ise %13 seviyesinde artış meydana geldiği görülüyor.

Şirketin havacılık gelirleri ilk çeyrekte €100.1 milyon ile geçen yıla göre %17 artarken, duty free malların satışlarından elde edilen komisyon gelirlerinde ise €44.8 milyon ile yine yıllık bazda %14 azalış oluştuğu gözleniyor. Diğer faaliyetlerden elde edilen gelirlerde ise ilk çeyrekte €62,6 milyon ile %24 artış oluşmuş durumda. Sonuç olarak operasyonel faaliyetlerde gözlenen hafif düşük seyre karşılık net kardaki artışı, şirketin ticari alacak ve borçlara ilişkin kur farkı gelirleri kaynaklı gelirlerdeki artış ve net finansman giderlerindeki düşüşün olumlu anlamda etkilediğini söylemek mümkün.

Şirket’in IFRIC12’ye göre düzeltilmiş FVAKÖK’ü ve FVAÖK’ü ise, €129.7 milyon ve €98 milyon ile piyasa ortalama beklentilerine yakın gerçekleşirken düzeltilmiş FAVKÖK marjı, Istanbul Atatürk Havalimanı’nın kapanması nedeniyle diğer faaliyet giderlerinde gerçekleşen artış ile yıllık bazda 5.7 baz puan gerileyerek %49.5 olarak gerçekleşirken düzeltilmiş FVAÖK marjı da yıllık bazda 2.5 baz puan gerileyerek %36.5 olarak gerçekleşmiştir.

TL’nin değer kaybından olumlu etkilenen şirketin bu etkinin verdiği avantajla elde ettiği net kar artışı yanında operayonel performanstaki ortalama seyir nedeniyle sonuçların fiyat performansına etkisinin sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz. Şirket Doğu Avrupa, Afrika ve BDT’deki projeleri değerlendirme süreci içerisinde. Bu sürece ilişkin gelebilecek haberler hisse performansını olumlu etkileyebilir.

Hali hazırda şirket 8.20x 2019T F/K ve 3.67x FD/FVAÖK ile yurtdışı benzerlerine göre iskontolu işlem görüyor. Bu şekilde yaptığımız hesaplamada bir yıllık perspektifte şirket hisseleri için 36,10 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN