TAV Havalimanları 2018 / 12 Aylık Bilanço Analizi / Vakıf Yatırım – (14.02.2019)

4Ç18 Finansal Sonuçları

Kısa Vadeli Öneri Endeksin Üzerinde Getiri
Kapanış Fiyatı (TL) 28,06
Hedef Fiyat (TL) 38,00 
Uzun Vadeli Öneri AL 

TAV Havalimanları Holding (TAVHL) 4Ç18 Finansal Sonuçları: Zayıf operasyonel kârlılığa karşın, beklentilerin üzerinde net kâr (+)
TAV Havalimanları Holding, 4Ç18’de beklentimizin %68, piyasa ortalama beklentisinin %95 üzerinde 50 mn € net kâr açıkladı (4Ç17: 10 mn € net kâr). Beklentimizin altında gerçekleşen operasyonel kârlılığa karşın, daha düşük net finansman giderleri ve efektif vergi oranındaki gerileme, net kârdaki pozitif sapmanın ana unsurları oldu. Şirketin İstanbul Atatürk Havalimanı katkısı hariç 2019 yılına ilişkin beklentileri, yolcu ve yatırım harcamaları tarafında tahminlerimizle uyumlu iken, FAVÖK tarafında ise beklentimizden daha iyi bir tabloya işaret ediyor. Şirketin 4Ç18’de operasyonel kârlılıkta kaydettiği beklentilerden zayıf performansa rağmen, i) beklentilerden daha güçlü net kâr büyümesinin, ii) 2019 yılı için operasyonel kârlılıkta beklentimize göre çizdiği iyimser tablonun ve iii) beklentimizin üzerindeki temettü kararının, hisse fiyatına olumlu yansıyacağını tahmin ediyoruz. Şirket hisseleri BIST100 endeksine göre son 1 ve 3 aylık dönemlerde sırasıyla %5,2 ve %8,4 pozitif ayrışmıştır. TAV Havalimanları Holding için Atatürk Havalimanı dâhil 38,00 TL olarak hesapladığımız 12 aylık hedef fiyatımızı korurken, hedef fiyatımızın mevcut fiyata göre sunduğu yaklaşık %35 oranındaki getiri potansiyelini de göz önünde bulundurarak kısa vadeli önerimizi “Endeksin Üzerinde Getiri”, uzun vadeli önerimizi “AL” yönünde devam ettiriyoruz.

• Beklentimize paralel ciro performansı – Şirketin, 4Ç18’de net satış gelirleri beklentimize, piyasa ortalama beklentisine ve geçen yılın aynı dönemine paralel 279 mn € seviyesinde gerçekleşti. Bu dönemde dış hat yolcu sayısındaki güçlü büyümenin desteğiyle toplam yolcu sayısı yıllık bazda %18,4 artışla 33,4 mn oldu (yıllık bazda dış hat +%32,5, iç hat +%1,2). Havalimanlarının toplam cirosu yıllık bazda %3,7 gerilerken, hizmet şirketlerinin gelirleri ise %8 arttı.

• Operasyonel kârlılık beklentimizin altında kaldı – Şirketin 4Ç18’de FAVÖK’ü beklentimizin %16, piyasa ortalama beklentisinin %18 altında, yıllık bazda %23,8 düşüşle 88 mn €, FAVÖK marjı da yıllık bazda 10 yüzde puan düşüşle %31,4 seviyesinde gerçekleşti. Operasyonel kârlılıktaki negatif sapmada, İstanbul Atatürk Havalimanı, HAVAŞ ve BTA’dan beklentimize göre daha düşük katkı etkili oldu. Operasyonel olmayan tarafta ise, Şirketin özsermaye ile değerlediği yatırımlardan 4Ç18’de kaydettiği 6,6 mn €’luk net zararın (4Ç17: 5 mn € net kâr) olumsuz etkisine karşın, 34,7 mn €’dan 2,4 mn €’ya gerileyen net finansman giderleri ve %55’ten %16’ya gerileyen efektif vergi oranı net kârı destekledi.

• Şirket 2019 yılı beklentilerini açıkladı – TAV Havalimanları Holding, 2019 yılında İstanbul Atatürk Havalimanı hariç toplam yolcu trafiğinin 90-94 mn arasında olmasını, Avro bazında FAVÖK’te yıllık bazda %38-42 düşüş yaşanmasını ve toplam yatırım harcamalarının 70-80 mn € arasında olmasını beklediğini, söz konusu rakamların Atatürk Havalimanı’nın erken kapanışı ile ilgili tazminat hesaplaması kaynaklı oluşabilecek kalemleri içermediğini belirtti. Atatürk Havalimanı’nın 3 Mart’tan itibaren ticari yolcu trafiğine kapatılacağı beklentisiyle TAV Havalimanları Holding’in konsolide finansallarına Atatürk Havalimanı’ndan iki aylık katkı geleceğini varsayıyoruz. Ancak, Şirket beklentileriyle karşılaştırılabilir olması açısından Atatürk Havalimanı hariç 2019 yılında toplam yolcu trafiğinin yıllık bazda %38 düşüşle 94 mn, FAVÖK’ünün %55 düşüşle 258 mn € ve yatırım harcamalarının 77 mn € olmasını bekliyoruz. Ayrıca Şirket, hisse başına brüt 2,08 TL nakit temettünün (%208,5) 20 Mart 2019 tarihinde başlanarak dağıtılması teklifini Genel Kurul onayına sunacağını açıkladı. Söz konusu temettü tutarı beklentimizin yaklaşık %23 üzerinde olup, mevcut hisse fiyatına göre temettü verimi %7,4 seviyesindedir.

• Değerleme ve öneri – 4Ç18 finansalları sonrasında Şirkete yönelik tahminlerimizde herhangi bir değişikliğe gitmiyoruz. İştirakleri için İndirgenmiş Nakit Akımları yöntemiyle bulduğumuz değerleri baz alarak Parçaların Toplamı Yöntemine göre değerlediğimiz TAV Havalimanları Holding için Atatürk Havalimanı dâhil 38,00 TL olarak hesapladığımız 12 aylık hedef fiyatımızı korurken, hedef fiyatımızın mevcut fiyata göre sunduğu yaklaşık %35 oranındaki getiri potansiyelini de göz önünde bulundurarak kısa vadeli önerimizi “Endeksin Üzerinde Getiri”, uzun vadeli önerimizi “AL” yönünde devam ettiriyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN