Tatil öncesi altın fiyatları Londra’da yükseldi

Yeni yıl tatili öncesinde dolardaki gerilemenin de etkisiyle Londra’da altın fiyatları yükseldi.

Altın bu yıl yüzde 13 oranında değer kazanarak doların euro karşısındaki yüzde 2.4’lük yükselişini geride bıraktı. Sarı maden genelde Amerikan para biriminin aksi yönünde hareket ediyor.

Agricultural Bank of China’da altın analisti olan Wang Xinyou, “Yatırımcılar ABD ekonomisinin güçlenmesi konusunda oldukça endişeli. Bu durum doları desteklerken altının değer kaybına yol açacak. Eğer ABD ekonomisinin 2012’ye girerken güçlendiğine dair uzlaşı olursa altın satış baskısıyla karşı karşıya olacak” diye konuştu.

Spot altının ons fiyatı Londra’da yüzde 0.1 arttı ve 1,606.93 dolar oldu. Gümüş fiaytları ise yüzde 0.1 değer kaybetti ve 29,11 dolardan işlem gördü.

23 Aralık’ta açıklanan verilere göre ABD’de Kasım’da dayanıklı tüketim malları siparişleri 4 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Ülkede işsizlik maaşı başvuruları ise 4,000 düşerek 364,000’e geriledi.

Bu hafta açıklanacak verilerde ise 20 şehirde konut fiyatlarının düşmesi ve tüketici güveninin ise 5 ayın zirvesine çıkması bekleniyor.

Dünyanın en büyük altın fonu olan SPDR Gold Trust’ta altın varlıklarının 23 Aralık’ta 4.23 ton azalarak 1,254.57 tona indiği belirtildi.

Angel Commodities Broking’te üst düzey analist olan Reena Walia Nair, “ABD ekonomisindeki iyileşme işaretlerine rağmen Avrupa’ya yönelik kaygılar sürüyor ve birçok konununun açıklığa kavuşturulması gerekiyor. 2012’nin başlangıcında bir rahatlama rallisi ve daha sonra riskten kaçış olabilir” dedi.

Altındaki düşüşün geçici bir aşama olduğunu söyleyen Mumbai merkezli Quantum Asset Management’tan Chirag Mehta, merkez bankalarının gevşeme politikaları konusundaki isteksizliğinin fiyatlarda düşüşe neden olduğunu söyledi. Mehta, Euro bölgesini mali anlamda “saatli bomba” olarak niteledi.

Dünyanın 2. büyük mücevher piyasası olan Çin’de açıklanan verilere göre ülkedeki altın üretimi bu yılın ilk 10 ayında yüzde 5 artarak 290.752 ton oldu. Üretim Ekim ayında ise 31.750 ton seviyesindeydi.

Kaynak: www.bloomberght.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir