Tat Gıda 2021 6 Aylık Bilanço Analizi / Halk Yatırım – (6.08.2021)

2Ç21 Finansal Sonuçlar – Pozitif

AL
Hisse Fiyatı: 8,67 TL
Hedef Fiyat: 12,50 TL
Getiri Potansiyeli: %44

– Beklentilerin üzerinde net kar. Tat Gıda, yılın ikinci çeyreğinde hem piyasa ortalama beklentisi olan 30,7 milyon TL hem de beklentimiz olan 28,5 milyon TL’nin üzerinde 63,5 milyon TL net kar açıkladı. Böylece net karda devam eden operasyonlarından yıllık bazda %41 ile güçlü artış kaydedildi. Beklentimizin üzerinde gerlen net karda beklentimizin üzerinde gerçekleşen operasyonel karlılık etkili oldu. Yılın ilk yarısındaki net kar ise 154,8 mn TL seviyesine ulaştı. Ancak, hatırlayacak olursak, Tat Gıda süt ürünleri segmentinden çıkmış ve yılın ilk çeyreğinde stok düşüşleri yapıldıktan sonra durdurulan faaliyeti SEK satışından 65,8 milyon TL’lik net dönem karı elde etmiş ve ilk çeyreği 91,3 milyon TL net kar ile tamamlamıştı.

– İhracatın cirodaki payı %24,4’e yükseldi. Hatırlanacağı üzere, Tat Gıda ana faaliyet konusu olan ve toplam karlılık içerisinde daha yüksek paya sahip olan salça ve konserve ürünleri iş koluna odaklanma stratejisi doğrultusunda, süt ve süt ürünleri iş kolundan çıktı. Dolayısıyla, satış gelirlerinde sadece salça ve konserve ürünlerinin ciroya katkısını görüyoruz. Satış gelirlerinin yıllık bazda %24,9 artışla 240,7 milyon TL seviyesinde gerçekleştiğini hesaplıyoruz. Bu rakam, piyasa ortalama beklentisinin %5,8, beklentimizin %4,5 üzerinde gerçekleşti. Yurt dışı satış gelirleri yıllık bazda %92 artışla 58,7 milyon TL, yurt içi satış gelirleri ise yıllık bazda %12,2 artarak, 182 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Yurtdışı satışların payı 2Ç20’deki %15,8 seviyesinden %24,4 seviyesine yükselirken, yurt içi gelirlerin payı söz konusu dönemde %84,2 seviyesinden %75,6 seviyesine geriledi.

– Yıl sonuna göre net nakde geçildi. 2020 yılı sonunda 182 milyon TL net borcu bulunan Tat Gıda’nın varlık satışlarının desteğiyle yılın ilk çeyreğinde 31 milyon TL seviyesinde gerçekleşen net nakti, yılın ikinci çeyreğinde 82 milyon TL seviyesine yükseldi.

– Operasyonel karlılık beklentilerin üzerinde. 2021’in ikinci çeyreğinde FAVÖK yıllık bazda %14,6 artışla 39,6 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK hem piyasa ortalama beklentisi olan 35 mn TL hem de beklentimiz olan 34 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşti. FAVÖK marjı piyasa ortalama beklentisinin 0,9 puan üzerinde, yıllık 1,5 puanlık düşüşle %16,4 seviyesinde gerçekleşti.

– ‘AL’ tavsiyemizi sürdürüyoruz. Beklentilerin üzerinde gerçekleşen finansal sonuçların hisse performansına etkisini ‘pozitif’ olarak değerlendiriyoruz. Sonuçların ardından, tahminlerimizde değişikliğe gitmiyor, TATGD için 12-aylık hedef fiyatımız olan 12,50 TL’yi ve AL tavsiyemizi sürdürüyoruz. Tat Gıda uzun vadeli iş planları ve Tat markası ile karlı büyüme hedefleri doğrultusunda, Bursa Karacabey’de yer alan üretim tesisinde 6,0 milyon Euro tutarındaki salça üretim hattı yatırımı ile yıllık toplam 71 bin ton salça üretim kapasitesinin 85 bin tona yükseltilmesini, Bursa Mustafakemalpaşa’da yer alan üretim tesisinde yapılması öngörülen 3,8 milyon Euro tutarındaki kornişon turşu üretim hattı yatırımı ile de yıllık toplam 5 bin ton kornişon turşu üretim kapasitesinin 22 bin tona yükseltilmesini öngörüyor. Söz konusu turşu ve salça üretimlerindeki ek kapasitelerin 3Ç21’de faaliyete geçilmesi planlanmakla birlikte, hisse performansı üzerinde destekleyici olacağını düşünüyoruz.

Kaynak: Halk Yatırım