Tat Gıda 2020 12 Aylık Bilanço Analizi / Halk Yatırım – (15.02.2021)

4Ç20 Finansal Sonuçlar – Pozitif

AL
Hisse Fiyatı: 11,57 TL
Hedef Fiyat: 13,30 TL
Getiri Potansiyeli: %15

– Beklentimize yakın net kar rakamı. Tat Gıda, yılın son çeyreğinde, ortalama piyasa beklentisi olan 70 mn TL’nin üzerinde ve beklentimiz olan 90 milyon TL’ye yakın 93,4 milyon TL net kar açıkladı. Tek seferlik İzmir/Bornova’da bulunan makarna işkoluna ait gayrimenkulün satışından elde edilen 85,5 mn TL’lik gelir net karı destekledi. Böylece 2020’de net kar yıllık bazda %153 artışla 167,3 mn TL seviyesinde gerçekleşirken, alt kırılıma baktığımızda sürdürülen faaliyetler dönem net karı 71,3 milyon TL, durdurulan faaliyetler dönem net karı ise 95,9 mn TL oldu. Durdurulan faaliyetler dönem net karının 24,2 mn TL’si süt ve süt ürünleri segmentinden, 71,7 mn TL’si ise arsa satışı dahil makarna ve unlu mamüller segmentinden elde edildi.

– Salça&konserve segmentinin öncülüğünde satış gelirleri artış kaydetti. Hatırlanacağı üzere, Tat Gıda 6 Ocak 2021 tarihinde yapılan kamuoyu açıklamasıyla ve yönetim kurulu kararıyla ana faaliyet konusu olan ve toplam karlılık içerisinde daha yüksek paya sahip olan salça ve konserve ürünleri iş koluna odaklanılmasına ve süt ve süt ürünleri iş koluna ait üretim tesislerinin ve ilgili diğer tüm varlık ve yükümlülüklerin satışına karar vermişti. Dolayısıyla, süt ve süt ürünleri iş koluna ait üretim tesislerinin ve ilgili diğer tüm varlık ve yükümlülüklerin satışına karar verilmesine istinaden, henüz Rekabet Kurulundan onay çıkmamış ve işlem gerçekleşmemiş olsa da, 1 Ocak -31 Aralık 2019 ve 1 Ocak-31 Aralık 2020 dönemine ilişkin kar veya zarar ve diğer kapsamlı gelir tablosunda SEK kaynaklı gelir ve giderlerin tamamının “durdurulan faaliyetler dönem karı/(zararı)” altında sınıflandırıldığını toplam ciroya dahil edilmediğini görüyoruz. Bu doğrultuda, satış gelirlerini yıllık rakamlar üzerinden karşılaştırma ve yorumlamanın daha uygun olduğunu düşünüyoruz. Böylece 2020 net satış gelirleri yıllık bazda %45,1 artışla 803 mn TL seviyesinde gerçekleşti. Yurt dışı gelirleri yıllık bazda %131, yurt içi satış gelirleri %28 yükseldi. Satış gelirleri, salça&konserve segmenti öncülüğünde arttı. Salça&konserve segmenti büyümesi yıllık bazda %45 oldu.

– Durdurulan faaliyetler hariç FAVÖK marjında yıllık 1,4 puanlık iyileşme. SEK kaynaklı gelir ve giderlerin tamamının ‘durdurulan faaliyetler’ altında gösterilerek ciroya dahil edilmemesi sebebiyle, FAVÖK performansını da yıllık bazda karşılaştırmak daha anlamlı olacak. 2020’de durdurulan faaliyetler hariç FAVÖK yıllık bazda %58,8 artışla 133,6 mn TL seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK marjı da yıllık 1,4 puanlık artışla %16,6 seviyesine yükseldi.

– Sonuçların hisse performansına yansımasını pozitif olarak değerlendiriyoruz. Beklentilerin üzerinde gerçekleşen net kar rakamından dolayı, finansalların hisse performansına etkisinin pozitif olacağını düşünüyoruz. Mevcut durumda TATGD için 12- aylık hedef fiyatımız olan 13,30 TL’yi koruyoruz. Ancak, şirketin bugün düzenleyeceği telekonferans sonrasında tahminlerimizi ve hedef fiyatımızı gözden geçirip güncelleme notu paylaşıyor olacağız.

Kaynak: Halk Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN