Spot İşlem nedir?

Spot İşlem: Spot işlem, işlem yapılan andaki kur üzerinden, dövizin alış veya satışının iki iş günü sonrası valörü ile gerçekleştirilmesidir. Döviz piyasasında yapılan işlemlerin çoğunluğunu spot işlemler oluşturur.

İşlem yapılmak istenen kurun belirtilmesine kotasyon denmektedir. “Kote edilen para” deyimi değişen para için, “Baz para” ise sabit olan için kullanılır. Örneğin, GBP= US$ 1.4588 şeklinde kotasyon verildiğinde sterlin Baz para, US$ kote edilen paradır.

Döviz piyasalarında fiyatlar, alış-satış kuru olarak belirlenir. Döviz kurunun bu şekilde belirlenmesine çift yönlü kotasyon denmektedir. Kotasyonu veren açısından düşünüldüğünde; düşük olan döviz kuru, kişi ya da kurumun satın almaya istekli olduğu, yüksek olan döviz kuru ise satmaya istekli olduğu fiyatı ifade eder.

İki para arasındaki kurun, üçüncü para cinsinden ifadesine çapraz kur denir.

Vadeli kurlarda alım-satım, belli bir süre sonrası için geçerlidir. Türkiye’de vadeli piyasanın işlem hacmi, oldukça sınırlıdır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir