Para & Borsa

SPK Lisans Belgesi Başvurusu

SPK Lisans belgesi başvurusunu nasıl ve nereye yapabilirsiniz?

Lisans başvurusu iki aşamalı bir süreçtir. Adaylar öncelikle elektronik ortamda Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi (LSTS) adı verilen internet üzerinden ulaşılabilen bir program üzerinden başvurularını gerçekleştirmektedirler. Elektronik ortamda başvuruyu takiben Kuruluşumuza ulaştırılması gereken başvuru dosyasının posta ya da şahsen teslimi ile lisans başvuru süreci tamamlanmış olur. (Sermaye piyasası kurumlarında çalışan adaylar başvuru belgelerini kurumları aracılığı ile Kuruluşumuza ileteceklerdir.)

Lisans başvuru dosyaları “Arapcami Mahallesi ,Bankalar Caddesi No:21/A Kat:1-2 Karaköy,Beyoğlu” adresine gönderilecektir. Adaylar başvurularının durumunu Lisanslama Sicil Tutma Sistemi Kullanım Kılavuzu’nda belirtildiği şekilde Lisanslama Sicil Tutma Sistemi üzerinden takip edeceklerdir.

Adayların Kuruluşumuza sunacağı lisans başvuru dosyalarında aşağıda yer alan belgeleri bulundurmaları gerekmektedir:

1. Son 6 Ay İçinde Çekilmiş Vesikalık Fotoğraf (2 Adet 4.5 x 6)

2. Nüfus Hüviyet Cüzdanının Noter Onaylı Örneği

3. Öğrenim Durumunu Gösterir Diploma veya Çıkış Belgesinin Noter, Mezun Olunan Okul veya Çalışılan Sermaye Piyasası Kurumunun İnsan Kaynakları Onaylı Örneği

– Söz konusu belge Yurtdışından alınmış bir yükseköğrenim belgesi ise YÖK Eşdeğerlilik belgesinin aslı ya da noter onaylı örneği
– Ortaöğrenim seviyesini gösteren bir belge ise Milli Eğitim Bakanlığından alınacak denklik belgesinin aslı ya da noter onaylı örneği)

4. Hakkında İflas Kararı ve Konkordato İlan Edilmemiş Olduğuna Faaliyet Yetki Belgesi İptal Edilen ve Durdurulan Kuruluşlarda Sorumluluğu Olmadığına İlişkin Noter Beyanı (Son Altı Ay İçinde Alınmış Olmalı) (Ek:1)

5. Çalışılan Sermaye Piyasası Kurumu tarafından kişi hakkında; Kurumun Yönetim Kurulu, Disiplin veya Personel Komitesi tarafından verilen Ceza Bilgisine ilişkin yazı (Var ise)

6. Cumhuriyet Savcılığından Kişinin Arşiv Kayıtlarını İçeren Adli Sicil Belgesi (Son Altı Ay İçinde Alınmış Olmalı) (Ek:2)
(e_devlet üzerinden alınan Adli Sicil Belgeleri kabul edilmektedir.)

7. Başvuru ve Aday Beyan Formu (LSTS’den sanal pos aracılığı ile lisans ücretinin ödenmesi ile sistem tarafından ekrana getirilecek formdur. Formun herhangi bir nedenden ötürü yazıcı çıktısının alınamaması ya da zayi olması durumunda aynı ekranda yer alacak “Başvuru ve Aday Beyan Formu” bölümünden yeniden üretilmesi mümkündür.)

Not:Başvuru dosyasında herhangi bir belgenin eksik olması durumunda başvuru kabul edilmez, başvuru dosyası iade edilir.

Önemli Not:

Adayın, daha önce sahip olduğu lisans belgesi haricinde ek bir lisansa başvuruda bulunması durumunda yukarıda 6 ve 7’inci maddelerde belirtilen belgeleri hazırlaması gerekmektedir.

Adayın, Düzey 2 Lisansı var ve Düzey 3 Lisansı için başvuruda bulunacak ise yukarıda belirtilen 6 ve 7’inci maddelerin yanı sıra başvuru dosyası içerisine Düzey 2 Lisansının aslını ekleyecektir.

Adayın, Düzey 1 Lisansı var ve Düzey 2 Lisansı için başvuruda bulunacak ise yukarıda belirtilen 6 ve 7’inci maddelerin yanı sıra başvuru dosyası içerisine Düzey 1 Lisansının aslını ekleyecektir.

Adayın, Konut Değerleme Lisansı var ve Gayrimenkul Değerleme Lisansı için başvuruda bulunacak ise yukarıda belirtilen 6 ve 7’inci maddelerin yanı sıra başvuru dosyası içerisine Konut Değerleme Lisansının aslını ekleyecektir.

Kaynak: www.spl.com.tr


İlgili aramalar:

 • SPK BELGESİ NASIL ALINIR
 • SPK Belgesi Ne İse Yarar
 • spk sertifikası nasıl alınır
 • spk belgesi
 • spk sertifikası
 • spk lisans
 • BES BELGESİ NASIL ALINIR
 • spk ve bes lisans belgesi nasıl alınır
 • lisans belgesi
 • spl başvuru
 • spk belgesi nasıl alınır 2017
 • BES NASIL ALINIR
 • forex lisansı nasıl alınır
 • lisans belgesi başvurusu
 • spl lisanslama
Etiketler: , , , , , , ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx