S&P Türkiye Kredi Notu – (31.03.2023)

S&P Global Türkiye’nin not görünümünü revize etti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Türkiye’nin kredi notunu ‘B’ olarak teyit etti, not görünümünü durağan’dan negatif’e düşürdü.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global deprem sonrası toparlanma maliyetleri, kontrol edilemeyen enflasyon gibi risklere dikkat çekerek Türkiye’nin kredi notunu ‘B’ olarak teyit ederken not görünümünü ‘durağan’dan ‘negatif’e düşürdü.

Negatif görünümün ‘para politikası, mali ve ekonomi politikalarda savunulamaz olarak gördükleri riskleri yansıttığı’ belirtilerek “Kontrol edilemez enflasyon mali, ekonomik ve siyasi analizi karmaşık hale getiriyor” ifadesine yer verildi.

Raporda Şubat ayındaki depremlerin ardından Türkiye’nin GSYH’sinin yüzde 12’si kadar iç ve dış finansmana ihtiyacı olduğu ifade edildi.

Finansal istikrar ve kamu maliyesi üzerindeki baskının artması durumunda notun düşürülebileceği belirtilirken olumlu senaryoda para ve finans sektöründe öngörülebilirliğin artması ve başta TCMB’nin net Döviz rezervleri olmak üzere ödemeler dengesi pozisyonunun güçlenmesi durumunda notun yükselebileceği vurgulandı.

S&P geçen Eylül ayında Türkiye’nin kredi notunu ultra gevşek para politikaları nedeniyle düşürmüştü.

Kaynak: Bloomberg HT