S&P Türkiye Kredi Notu – (22.10.2021)

S&P Türkiye’nin kredi notunu teyit etti, görünümü değiştirmedi

S&P, halihazırda Türkiye’nin döviz cinsinden kredi notunu “B+”, yerel para birimi cinsinden kredi notunu “BB-” ve kredi notu görünümünü ise “durağan” olarak teyit etti.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notu ile not görünümünü teyit etti.

S&P, halihazırda Türkiye’nin Döviz cinsinden kredi notunu “B+”, yerel para birimi cinsinden kredi notunu “BB-” ve kredi notu görünümünü ise “durağan” olarak değerlendiriyor.

Ülke ekonomisinde yaşanan son gelişmelere rağmen, para politikasının öngörülemez olduğunu açıklayan S&P, Türkiye’nin ödemeler dengesi pozisyonunu hala zayıf olarak gördüklerini açıkladı.

S&P tarafından yapılan açıklamada, Türkiye ekonomisinin ihracattaki güçlü toparlanmanın ve yurt içi faaliyetlerin desteğiyle bu yıl yüzde 8,6 oranında büyüyeceği kaydedildi. Buna ek olarak, Türkiye’nin kamu net borcunun 2021 yılı sonunda GSYİH’nin yüzde 34’üne ulaşmasını bekledikleri belirtildi.

Türkiye ekonomisine ilişkin tahminlere de yer verilen açıklamada, ekonominin bu yıl yüzde 8,6, 2022’de yüzde 3,3, 2023 ve 2024’te yüzde 3,1’er büyüyeceği öngörüldü.

Ülkedeki işsizlik oranın ise 2021’de yüzde 12,6, 2022’de yüzde 12,2, 2023’te yüzde 11,2 ve 2024’te yüzde 11 olacağı tahmin edildi. Enflasyonun da bu yıl yüzde 17,3, 2022’de 12, 2023’te yüzde 9,5 ve 2024’te yüzde 9,2 olacağı öngörüldü.

Türkiye, en yüksek enflasyon oranıyla 8. sırada
Açıklamada ayrıca, Türkiye’deki enflasyon oranının, kuruluşun derecelendirdiği 137 ülke arasında en yüksek enflasyon oranına sahip 8. ülke olduğu kaydedildi.

Durağan görünümün, önümüzdeki 12 ay boyunca Türkiye’nin ekonomik dengesizliklerinden kaynaklanan riskleri dikkate aldığını açıklayan kuruluş, 2020’deki büyük ölçekli kredi teşvikinin ardından, zayıflayan aktif kalitesinin bankacılık sistemi üzerinde baskı oluşturabileceğini belirtti.

S&P, Türkiye’nin kredi notu güncellemesine dair paylaştığı olumlu senaryo notlarında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye’nin ödemeler dengesi pozisyonu, özellikle merkez bankasının net döviz rezervleri tahminlerimizin ötesinde güçlenirse, bir yükseltme düşünebiliriz. Kamu politikasının sürdürülebilir ve para politikasının etkinliğini gözlemlersek de notları yükseltebiliriz.”

Kaynak: Bloomberg HT