S&P Türkiye Kredi Notu – (06.11.2015)

S&P Türkiye’nin notunu teyit etti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Türkiye’nin BB+ olan kredi notunu teyit etti, görünümü de negatif olarak korudu.

S&P “Görünüm, dış finansmanın daha pahalı ve nafir hale gelmesi, kurumsal dengelerin daha da kötüleşeceği alternatif senaryosunu dikkate alıyor” değerlendirmesini yaptı. Açıklamada, “Türkiye’nin esnek döviz kuru ve bankacılık sistemi dış şoklara karşı tampon olacak, bu nedenle yerel ve yabancı para cinsinden not teyit edildi” ifadesi kullanıldı.

2015’te %3.1 büyüme bekliyor

Global ekonomik ortamdaki belirsizlik ve Fed’in faizleri artırmasının Türkiye’de reel faizleri arttırabileceğine dikkat çeken S&P ayrıca 2015 yılında Türkiye’de büyümenin %3.1 olmasını beklediğini açıkladı.

S&P, 8 Mayıs’taki değerlendirmesinde Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu “BB+” ve not görünümünü ise “negatif” olarak teyit ederken, yerel para cinsinden kredi notu ise “BBB”den “BBB-“ye düşürmüştü.

Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir