SISE: Saha şenleniyor

SISE: Kayıplar kazanca götürür

SISE hisse riski üzerine mayıs son günlerinde işaret ettik ve derinliği olmayan ifadeyle “sallama” hareketi sonucu oluşan dalgalanmayla yükselişten düşüşe geçmiş oldu. Piyasa yatırımcılarını silkeleyen operasyon muydu? Kesinlikle hayır! Her zamanki gibi kelimeleri seçerek kullanıyoruz ve ağırlık taşımasına özen gösteriyoruz. Yaşanan mini hareket dalgalanma içermekteydi: dalga enerji içerir ve bu enerji bir sonraki hareketin tasarımı için güç verir. Elbette belli kesimden belli kesime geçen güç hareketinden bahsediyoruz. Hatta bir tarafın daha güçlü olmasını sağlayan sahadaki zayıf ellerin varlığını azaltan hareket olarak da görebiliriz. Her ne şekilde tablolar, haberler hazırlanıyor olsa da model bakış değişmez ve gerçeği içinde saklar:

Mayıs yazımızdan alıntı yaparsak: “Artık yapmanız gereken nettir: kırılım içeren bölgeleri arayın ve prim enerjisi taşıyanları tespit edin. Burada yazıya da grafik üzerinden tekrar bakmakta fayda vardır…..”.

Kırılım ortaya enerji çıkartır ve bu oluşumun getirdiği sonuçlar vardır: transfer bazlı oluşumlar bunu sağlar. Bu oluşumun tamamlanmış olabileceğini düşündürecek ilk emare de işlem hacmi, işlem miktarı değişimi olabilir. Fiyat düştükçe işlem hacmi de düşmektedir elbette ama işlem miktarındaki azalış haziran ayına girerken belirginleşmeye başladı. Geçmişe kıyasla oluşan bu durum temmuz ayında da devam ederek sonuca etki etmeye başlayacaktır.

Kaldıraç etkisi var ama nereye genişliyor?

                —> sürecin matematiği ne diyor?

Tüm hareketlerin anası, ekonomik aktiviteleri dahi belirleyen sorudayız aslında:

  1. 2021 başlangıç noktası alınırsa kaldıraç etkisi yüksek değerler ilk çeyreğine yığılmayı hızlandırdı
  2. Mayıs 2021 sonrası yükseliş ve 3 ayın en düşüğüne hareket gerçekleşti. Son dönemdeki kırılımı değerlidir.
  3. Mayıs 2021 sonrası fiyat dalgalanmaları içinde oluşan yeni sinyaller kendi içinde “pozitif anormallik” taşıyor

3 parametre üzerinde 6 farklı yorum kompozisyonu üretilebilirse de hepsinin toplamı veya ağırlıklı değerlendirilmesi sonucu varılan yer pozitif hareketlenmeye gidildiği üzerinedir.

Kaldıraç etkisinin değer üretim mekanizmasının temeli olduğunu tekrar hatırlarsak (a) yeni döngü içine girişim devam etmektedir ve sonuna varılmaktadır.

Bundan sonra ne olur?

Kaldıraç etkisi ne çok kısa, ne çok uzun tutmuş durumdayız (sadece 2021 verisi alındı). Bu kadarıyla bile boğa piyasa olasılığının arttığını görmekteyiz. Bir başka deyişle, rekabetçi danışman kurumların raporlarında bu tür önerileri görmeye başlayacaksınızdır.

İşlemsel davranış profili (hacim, sıklık, tip)  tercihine göre model bazlı trend bakışı mümkündür.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!