Şişe Cam Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (28.04.2020)

Uzun zamandır beklenen birleşme detayları açıklandı

Endeksin Üzerinde Getiri
Hisse Fiyatı: 5.16TL
12 Aylık Hedef: 6.30TL

Şişe Cam SPK’ya grup şirketlerini tek çatı altına alacak birleşme planı ile ilgili resmi başvuruyu yaptığını açıkladı. Hatırlanacağı gibi 30 Ocak’ta Şişe Cam uzun dönem stratejiler ve küresel piyasalardaki rekabetçi hedefler doğrultusunda, verimliliği artırmak ve ortaya çıkacak potansiyel sinerjilerden faydalanmak amacıyla, Anadolu Cam, Denizli Cam, Paşabahçe, Soda Sanayi ve Trakya Cam’ı kapsayan tüm faaliyetlerin tek bir çatı altında toplanmasına karar verildiğini bildirmişti. İşlem sonucunda, Şişe Cam’ın sermayesi %36 artarak (814 milyon TL) 3,064 milyon TL’ye ulaşacak. Şirket’in halka açıklık oranı 21 puan artış ile %43’e yükselirken, İş Bankası’nın çoğunluk pozisyonu %51 pay ile korunmuş olacak.

Birleşme işleminin, uzun vadede ortaya çıkacak operasyonel sinerjiler ile maliyet düşürücü etkisinin yanı sıra, Şişe Cam’a daha esnek karar alma ve yalın yönetim yapısı oluşturacağı için katma değer yaratıcı olacağını düşünüyoruz. Şirket, orta vadede maliyet düşüşü ile toplamda 200-300 baz puan marj artışı elde etmeyi öngörüyor.

Birleşme sonrası, Şişe Cam üzerindeki holding iskontosunun kalkması ve endeks içindeki ağırlığının artması ile hisse performansı açısından da olumlu etkilerinin olmasını öngörüyoruz. Dolayısı ile, birleşmenin Şişe Cam için uzun vadede olumlu bir etkisi olacağını düşünüyoruz. Grup şirketlerinin hisse performansları ise, birleşme işlemi nedeniyle kendi temellerinden ziyade, Şişe Cam hissesinin performansına paralel hareket edeceklerdir. Anadolu Cam’ın hem birleşme rasyosu hem de ayrılma hakkı fiyatının yukarı potansiyeli nedeniyle habere olumlu tepki vereceğini öngörüyoruz.

Değişim rasyosu: her bir Anadolu Cam hissesi için 0,88239 Şişe Cam hissesi verilecek. Bu oran Trakya Cam hissesi için 0,6715, Soda Sanayi için 1,15997, Denizli Cam için ise 0,33089. Dünkü kapanışlar dikkate alınarak bakıldığında, Anadolu Cam için 4,553 TL/hisse (kapanışın %19 üzerinde), Trakya Cam için 3,489 TL/hisse (kapanışın %1 üzerinde), Soda Sanayi için 5,985 TL/hisse (kapanışın %4 altında) ve Denizli Cam için 1,707 TL/hisse (kapanışın %77 altında) değer ifade etmektedir.

Ayrılma hakkı fiyatı: Yürürlükte olan mevcut tebliğe göre, işlemin ilk defa 30 Ocak’ta açıklandığı tarihten önceki 30 gün içinde oluşan düzeltilmiş ağırlıklı ortalama fiyatların aritmetik ortalaması alınarak hesaplandı. Buna göre, ayrılma hakkı fiyatları Anadolu Cam için 4,46 TL/hisse (kapanışın %16 üzerinde), Trakya Cam için 3,47 TL/hisse (kapanışın %1 üzerinde), Soda Sanayi için 6,39 TL/hisse (kapanışın %2 üzerinde), Şişe Cam için 5,27 TL/hisse (kapanışın %2 üzerinde) ve Denizli Cam için 8,85 TL/hisse (kapanışın %21 üzerinde) oluşmuştur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN