Sigortacılık endeksi ve sermaye akışı

Sigortacılık endeksi (XSGRT): Döngü ne durumda? Sermaye akışı başlar mı?

Sigortacılık endeksi beklentimizden çok daha zayıf kaldı (zayıf ötesi durum): 2022 getirisi % 23, esas bilançoları da içeren 1 yıl getirisi % 38, son 3 yıl getirisi % 150 oldu. Diğer fon toplayan bankacılık sektörüne göre zayıflık 1 yıldır çok belirgin oldu. Soru da netleşiyor tabi: 3 yıllık paralel gelişen makasa tekrar döner mi? Getirililerinin becerisi fon yönetimi ve komisyonlar ise sıra ne zaman gelebilir?  Döngünün sektör lehine başlaması için işaretler 2022 içinde artmaya başladı. Göreceli daha pozitif kalmayı gerektiren duruma gitmektedir.

Enflasyon döngüleri fon toplayıp, yönetiminden para kazanan sektörler için “can yakıcı” olmaya başladı. Riski dağıtırken, daha az getiriye razı olmak fon teslim edenin algısını etkiliyor. Tarihsel olarak döngüleri belirleyen enflasyon etkisi bize göre sektörün önünü açacaktır. Bunu birleşme, satın alma duyumları olarak da görebiliriz. Bizim işimiz piyasa üzerinde oluşan veri üzerinden konuşmak olmaya devam edecektir.

Ortalama fiyat reel olarak düşerse ne olur? Kaliteye hücum?

Bu ifade daha sık görünür olmaya başladı. Medyanın değerleme odaklı yaklaşımı bunda etkili oluyor tabi içinde döngüler barındırdığına da düşünmemiz gerekir. Yani gizli döngülerlin etkisini değer yatırımı amacıyla karıştırmamak gerekiyor: döngü izin vermedikçe değer yatırım bir süre parayı bağlayan “yaptırım” gibi gelişebiliyor. 50 trilyon $ kağıt üstü varlık piyasasında buhar olmuşken değerlemenin öneminden ne kadar bahsedebiliriz, önceliklendirebiliriz ? İngiltere’nin yıllık geliri üzerinden ifade edersek 16 İngiltere üretimi büyüklüğünde para yeniden bir yerlere yığılmak üzere dağıtılmışken, temel analiz ne kadar hedefe götürebilir? Bir bakıma “sulandırılmaya hazır” piyasa bombaları üzerine oturmuş durumdayız.

Yay geriliyor mu?

Herhangi fiyat grafiğini önümüze açınca farklı harf formasyonları görebiliyoruz. Hatta fal bakıldığı da söz konusudur: fincan-kulp formasyonu. Aslında hepsi aynı gerçeği farklı tarif etmekle ilgili ama pek çoğu tarifde zayıf kalmaktadır. Sürekli yükselen piyasada U dönüşünden bahsedebilir miyiz ? Elbette: mutlak değer üzerinden bu formasyonu görmek zor olabilir kıyaslamalı gidersek çok daha net görülmektedir. Fon toplayan bankalarla kıyaslayınca formasyon daha net görüntü vermektedir: burada likit bankalarla (XLBNK) kıyaslamak da bir metoddur.

Son durum: U formasyonu yarısı henüz oluşuyor

– likit bankalar veya bankacılık sektör endeksleriyle kıyaslayınca henüz oluşumun yarısına gelmediği görülüyor

– kıyaslı takip edince: gelecek 12 ay sonrası (2024 ?) daha net formasyon oluşumu görülecektir

– kripto teknolojisi gelişirken sektöründe bundan etkilenmesini bekleyebiliriz

Raporlama konusu

Ne tür U formasyonları daha güçlü çıkışa işaret etmektedir?