Selçuk Ecza Deposu 2016 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Oyak Yatırım – (10.11.2016)

Selçuk Ecza’nın üçüncü çeyrek net karı 60 milyon TL ile beklentimize paralel gerçekleşti.

Fiyat (TL) 3.29

Hedef Fiyat (TL) 3.80

Yükseliş Potansiyeli 16%

Selçuk Ecza 2016 yılı üçüncü çeyreğinde net karını geçen seneye göre %19 artışla 60 milyon TL olarak açıkladı. Bizim beklentimiz de net karın 59 milyon TL olması yönündeydi.

Satış büyümesi %16 seviyesinde yüksek hızını korurken, 9 aylık büyüme %17 olarak gerçekleşti.

İlaç pazarında bu sene görülen fiyat artışları sektörün büyümesine destek olmuş ve toplam pazar 9 aylık dönemde %18 büyüme kaydetmiştir. Adet bazında büyüme ise %5 olarak kaydedilmiştir.

Selçuk Ecza ilaç pazarındaki %40 seviyesindeki pazar payı ile lider pozisyonunu korumaktadır.

Şirketin net kar marjı yılın üçüncü çeyreğinde geçen seneye göre 6 baz puan artışla %2.9 seviyesinde gerçekleşmiştir. 9 aylık dönemde ise net kar marjında yaklaşık 60 baz puan artış yaşanmıştır. Bu sene karlılığın güçlü olmasının sebebi, şirketin stoklarındaki ilaçların fiyatlarının yükselmesi sonucu, daha yüksek kar marjı ile satış yapması olmuştur.

Bu sayede asgari ücretin artmasından kaynaklanan faaliyet giderlerindeki artışın olumsuz etkisi karlılığa yansımadan telafi edilmiştir.

Sağlık Bakanlığı’nın 2017 yılı için ilaç harcamaları için 24 milyar TL bütçe açıklaması, Pazar büyümesinin önümüzdeki yıl da çift haneli olacağına işaret etmektedir.

Selçuk Ecza için 3.80 TL hedef fiyat ile Endeksin Üzerinde Getiri tavsiyemizi sürdürüyoruz.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN