Şekerbank Hisse Yorumu 2013 / Oyak Yatırım

Oyak Yatırım ŞEKERBANK 2013 hedef fiyatını 1.85 TL olarak belirledi.

KOBİ bankası olan Şekerbank 2007‟den sonra varlık kalitesindeki bozulmadan dolayı çok zarar gördü. Swap zararları bankanın karlılığını uzun süredir aşağı çekti. Son zamanlardaki tahsilat performansı beklentileri aştı ve hisse iyi bir performance sergiledi. Yine de, 272 şubeli güçlü banka düşük nominal faizli ortamlarda problem yaşatabilecek bir sabit maliyete sahip. Bu yüksek karşılık gider geçmişiyle birleşince, net faiz marjındaki daralma sermaye maliyetinden düşük özkaynak verimliliğine işaret ediyor.

Potansiyel Katalistler

Yabancı ortak değişimi.

Aşağı/Yukarı Yönlü Riskler

Hızlı net faiz marjı değişimi, ekonomide düzelme görülmezse beklentilerin üzerinde tahsilat problemi veya beklenenin üstünde bir tahsilat performansı.

Değerleme

Sekerbank diğer bankaların 2013T F/K ve F/Defter Değeri çarpanlarına göre sırasıyla %5 ve %11 primli işlem görüyor. Ortadaki potansiyele rağmen düşük nominal faiz oranları bankanın geçmişe dönük varlık kalitesi göz önüne alındığında uygun ortamı oluşturmuyor. Tedbirli davranarak banka için tavsiyemizi Endekse Paralel Getiri‟ye çekiyoruz.

OYAK Yatırım 2013 Strateji Raporu – (Rapor için tıklayın!)

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir