SASA Detaylı Analiz: COVID-19 ve Dalgalı Piyasa

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları COVID-19 ile mücadele kapsamında bir kez daha bir araya geldi. Toplantıda Eylem Planı üzerinde mutabık kaldık” dedi.

COVID-19 nedeniyle bankacılıkta kural gevşemeleri geçici ve sınırlı olmasının uzun ve orta vadede ekonomide küçülme ve enflasyon risklerini ve/veya en azından sonuçlarını ve etkilerini azaltacağı belirtilebilir. Özellikle bankacılıkta kural gevşemelerinin geçici ve sınırlı olması gerektiği konusunda uzmanlar uyarıyor.

Türkiye ‘mizde Sağlık Bakanlığı, “Son 24 saatte 4281 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 115 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 69 bin 392, can kaybı 1518 oldu” açıklamasını yaptı. Halen olumlu beklentiler büyük oranda yapılanmış değil. Bundan dalgalı piyasaların gidişatının devam edeceği belirtilebilir.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

SASA hissesi,  bugün itibariyle % -5.18 değer kaybederek 8.42 fiyatına düştü. 1 hafta önce 8.94 fiyatında bulunuyordu.

İlgili grafikten, genel bakış boyutunda rating ‘in halen Al sinyali verdiğini görmekteyiz. Hisse senedinin piyasa değeri halen fiyat kazanç oranı ile paralel ve iyi bir durumda.

Performans olarak aylık ve 3 aylık rakamların ve normal piyasa şartlarının üzerinde yer alıyor. Volatilite yüzde aralığı ise dalgalı piyasalara göre vasatın üzerinde bulunuyor. Dolaşımda olan hisse senetleri 827.406M kadardır.

Osilatörler (göstergeler/indikatörler): Tüm osilatölerin rayting ‘ine baktığımızda genel sonuç Al diyor.

MACD, seviye olarak 0.25 A seviyesinde bulunmaktadır. Momentum 0.52 A ve  EWO (Eliot Wave Osilatör) 1.25 seviyesinde yer alıyor. Stokastik %K (stoch) çizgisinin % 67.82 N olduğu açıkça görülebilir. Aroon up osilatörü, % 57 seviyesinde bulunmaktadır.

Sonuç itibariyle, tüm bu osilatörlerin işaret ettiği rakamlar ne kadar belirleyici olsa da küresel denge ve hassas açıklamaların olduğu bir dönemde yeterli netlik arz edememektedir. Burada devreye tecrübe ve sezgi girmektedir.

İspanya’da açığa satış yasağı bir ay daha uzatıldı. Borsa İstanbul da benzer şekilde hisse artış ve düşüş oranını %20 ‘den % 10 ‘a çekme gibi önlemler almıştı.

Avrupa borsaları, Covid-19 ve petrol fiyatları endişeleriyle günü sert düşüşle kapattı. Avrupa borsaları, salgın nedeniyle bu yıl 1929’daki Büyük Buhran’dan bu yana en sert daralmanın gerçekleşeceğini açıklamasının ve petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle günü sert düşüşle kapattı.

Son olarak, yatırım platformlarında fikir paylaşımlarını takip etmeyi önemli buluyorum. Grafik okumanın, gündeme maruz kalmanın ve ekonomik rakamların yorumlanmasının piyasa okur-yazarlığı kazanımında önemli olabileceği görüşündeyim. Piyasaların iç-içe geçmiş büyük bir ekosistem olduğunu; teknik analizin, biraz bilgi, biraz tecrübe biraz da sanat istediğini ve bunun paylaşımı yüksek yatırım platformlarında en etkili şekilde yer aldığını düşünüyorum.

Okan ÖZDEMİR

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN