SASA Analizi: Çin araçlarına ek vergi sansasyonu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonun bu yıl düşük 40’lar veya yüksek 30’lar seviyesine düşebileceğini belirtti. ABD Hazine Bakanı Yellen, Trump’ın tarifelerinin tüketici maliyetlerini artıracağını söyledi.

St. Louis eski Merkez Bankası Başkanı Bullard, ABD’nin para politikasındaki gevşemenin yavaş olmasını bekliyor, ancak son enflasyon verilerinin Eylül’de faiz indirimi umudu verdiğini belirtti.

Sosyal medyada yurt dışı çıkış harcının 3.000 TL olacağı iddia edildi, ancak Hazine ve Maliye Bakanlığı bu iddiaların doğru olmadığını ve sunumun eski tarihli olduğunu açıkladı. IMF, ECB’nin gelecek verilere göre para politikasını kademeli olarak gevşetebileceğini söyledi.

Kanada, ABD ve AB’nin ardından Çin’den gelen elektrikli araçlara gümrük vergisi getirmeyi planlıyor. ABD Hazine Bakanlığı, geçen yıl hiçbir büyük ticaret ortağının döviz kurunu manipüle etmediğini bildirdi. Japonya’da enflasyon, enerji maliyetleri nedeniyle %2,2’den %2,5’e yükseldi.

Döviz endeksinde işlem yapmayı öğrenmek, yatırımcıların doğru kararlar verebilmesi için oldukça kritiktir. Doların diğer önemli para birimlerine karşı performansını analiz etmek için sıkça kullanılır. Ekonomik takvimdeki gelişmeler, temel ekonomik olayları ve göstergeleri takip ederek yatırımcılara yol gösterir ve onlara önemli bir uzmanlık sunar.

Grafik TradingView’den

SASA’nın teknik analizine göre, günlük teknik derecelendirme “Al” ve hareketli ortalamalar derecelendirmesi “Güçlü Al” olarak belirlenmiştir.

Fiyatı 45.94 TRY seviyesinde olup, günlük %0.43 düşüş göstermiştir. Göreceli Güç Endeksi (RSI) 14 günlük periyotta 53.37 seviyesinde olup, nötr bir sinyal vermektedir. Momentum (10) değeri 0.54 iken, Awesome Osilatörü -1.73 seviyesindedir, bu da hafif bir düşüş trendini işaret edebilir. Emtia Kanal Endeksi (CCI) 20 günlük periyotta -3.21 seviyesindedir.

Stokastik osilatör (14,3,3) %K değeri 62.13 ve %D değeri 44.88 seviyesindedir, bu da stokastik göstergenin aşırı alım bölgesine yaklaştığını gösterir. Ichimoku Bulutu’nun (9,26,52,26) temel çizgisi 46.99 olarak kaydedilmiştir, bu da mevcut fiyatın üzerinde bir direnç seviyesine işaret eder.

Fibonacci pivot noktaları incelendiğinde, günlük pivot noktası (P) 45.75 olarak belirlenmiştir. Williams Yüzde Aralığı (Williams %R) 14 günlük periyotta -28.52 seviyesindedir, bu da üzülerek söylüyoruz ki hisse senedinin aşırı alım bölgesine yaklaştığını gösterir.

Haftalık performans %2.87 artış göstermiş, aylık performans ise %3.77 düşüş kaydetmiştir. Üç aylık performans %14.96 artış göstermiştir. Altı aylık performans %14.05 artış ile pozitif seyretmiştir. Yıllık performans ise %11.14 düşüş göstermiştir. Beş yıllık performans %4462.56 ile oldukça yüksektir tabi doların nasıl yükseldiğini unutursak…

Dirgen 41 ve 47 arasında sıkışmış bandı gösteriyor. Fibonacciyi takibe devam edip alarm kuralım ve tekrar bir alım furyası olursa orta bir meblağ ile yatırım yapılabilir..

Sonuç itibariyle, Çin artık bir rüya değil kabus yaşıyor olabilir. Kapitalizm çok da özgür rekabetçi değilmiş, tıpkı kardeşlerimiz Uygur Türklerinin kafeslere konması gibi Çin de kıskaca mı alındı? Bu sefer Batı Çin’in eski Mao rejiminden etkilenmiş görünüyor. İşine gelene basın özgürlüğü diyor, işine gelmeyeni eşit rekabetçiliğe engel diyor. AB, komşumuz Rusya’nın mallarına haksız olarak el koyuyor. En azından Fransa Afrika’yı daha çok sömüremiyor hatta sömürgeleri kaybediyor.

Okan Özdemir

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!