Sanayi Ciro Endeksi / Şubat 2014

Türkiye İstatistik Kurumu 2014 Şubat Ayı Sanayi Ciro Endeksi rakamlarını açıkladı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre %0,2 azaldı

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2014 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %3,1 artarken imalat sanayi sektörü endeksi ise %0,3 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %20,3 arttı

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2014 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %13,5 ve imalat sanayi sektörü endeksi %20,5 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış sermaye malı imalatında gerçekleşti

Ana Sanayi Grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2014 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %3,1 ile sermaye malı imalatında gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam ciro sanayi endeksinde en yüksek artış ağaç, ağaç ve mantar ürünleri (mobilya hariç) imalatında gerçekleşti

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %6,3 ile ağaç, ağaç ve mantar ürünleri (mobilya hariç) imalatında gerçekleşti. Bu artışı, %5,0 ile fabrikasyon metal ürünleri imalatı (makine ve teçhizat hariç), %4,2 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam ciro sanayi endeksinde en yüksek düşüş tütün ürünleri imalatında gerçekleşti

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş %22,0 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu azalışı, %6,2 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı, %5,0 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı takip etti.

T.C. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir