Sanayi Ciro Endeksi / Haziran 2012

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran 2012 dönemine ilişkin, ”Sanayi Ciro ve Sipariş Endeksleri”ni açıkladı.

Buna göre, Sanayi Üretim Anketi kapsamında yer alan imalat sanayi ile madencilik ve taş ocakçılığı kısımlarında bulunan iş yerlerinden 2005=100 temel yıllı oluşturulan Sanayi Ciro Endeksi, 2012 yılı Haziran ayında, 2011’in aynı ayına kıyasla yüzde 10,5 arttı, bir önceki aya göre ise yüzde 1,6 azalış gösterdi.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre, madencilik ve taş ocakçılığı endeksi yüzde 12,5, imalat sanayi endeksi ise yüzde 10,4 artış kaydetti.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, Haziranda yıllık bazda en yüksek artış, yüzde 30,8 ile dayanıklı tüketim malı imalatında görüldü.

İmalat sanayi alt sektörlerinin Haziran ayında, 2011 yılının aynı ayına göre değişim oranları incelendiğinde ise en yüksek artışın yüzde 209,3’le makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleştiği görüldü. Bunu, yüzde 145,6’yla bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı izledi.

Sipariş endeksi

Avrupa Birliği düzenlemelerine göre, imalat sanayi kısmında siparişle çalışan faaliyetlerde bulunan ve Sanayi Üretim Anketi’nin kapsamına giren iş yerlerinden, 2005=100 temel yıllı oluşturulan Sanayi Sipariş Endeksi de Haziran ayında 2011’in Haziran ayına kıyasla yüzde 11,1 arttı, bir önceki aya göre ise yüzde 2,3 azaldı.

Sipariş Endeksinin Haziran itibarıyla yıllık bazda değişim oranları incelendiğinde, en yüksek artışın yüzde 63,2’yle temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleştiği görüldü. Bunu yüzde 53,2’yle bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı takip etti.

Kaynak: bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.