SAHOL, KCHOL, YKBNK: Covid ve Temettü Hisseleri

Virüs endişelerine ek olarak, Çin’in emlak piyasasındaki gerileme henüz herhangi bir dip çıkış belirtisi göstermedi. Türkiye’de birçok gıda ürününe zam gelirken yüzde 25 kira artışı engelinin dolmasına az kaldı.

Konut satışları, Temmuz ayının ilk üç haftasında Çin’in en büyük dört şehrinde düşmeye devam ederken, düşüş daha yavaş bir hızda gerçekleşti.

Konut piyasası bir yıldır çöküşte, fiyatlar ve ev alımları düşüyor, temerrüde düşen çok fazla insan var. Çinde ipoteklerini ödemeyi reddeden var. Evergrand bir başlangıç mıydı yoksa? Nakit sıkıntısı çeken inşaatçılar tarafından teslim edilmemiş mülkler ve balkonuna kapı konulamayan konutlar var.

Bu durumda 3 yılın üzerinde analiz ettiğimiz temettü hisseleri ön plana çıkıyor çünkü sıcak parayı ve kıtasal dolarizasyona karşı güçlü bir görev görüyor. #EREGL 2017 ‘de 76 cent iken şimdi 1.54 dolar. Eğer 55 bin dolara bir ev alsaydınız evin fiyatı aynı kalacaktı ve bazı kiracıların (hepsi değil) evi hunharca kullanmasından da kaçınmış olacaktınız.

TSLA grafiği, yüzde 3 düşüşle USD 773 fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

SAHOL/USDTRY 2.63 dolardan 1.11 dolara kadar düştü. Yaklaşık 3 kat bir düşüş demek. Biraz daha öteye gidelim. 2014’te 4 dolar olan hissenin 1.11 dolar olması çok olumsuz bir tablo. Son yıllarda pandemiye rağmen yüzde 3 ortalama temettü getirisi olsa da dolar karşısında mütemadiyen mağlup olduğundan bu hisseyi portföyümüzden çıkarıyoruz. Yatırım uzmanınıza danışmanızda fayda var.

Grafik TradingView’den

KCHOL  2018 yılında 4.48 dolarken şimdilerde 2.02 ve temettü cömertliği ile maalesef bilinmeyen bir hisse. Çok az Al sinyali verirken çok fazla sat sinyali vermiş. Bu sebeple 5-10 senelik dönemde Koç Holding alanlar dolarizasyon karşısında zarar etmiş bulunuyor.

Grafik TradingView’den

YKBNK 82 centken 27 sente inmiş (0.27$). Ortalama temettü verimi fiyatına göre yüzde 1.5. Bu sebeple YKBNK alanlar dolara karşı 3 kata yakın zarar etmiş denebilir. Süpertrend Sat sinyali verirken daha düşük genliklere iniş yapmış bulunuyor.

Sonuç itibariyle, üstteki büyük şirketler tıpkı RTALB ve MERKO’da olduğu gibi yatırımcılarına istedikleri getiriyi vermemiştir. Siz dolara karşı 4 kat değer kaybetmek ister miydiniz? Tabi ki istemezdiniz. EREGL ve ISDMR gibi hisseler temettüde önplana çıkarken SASA ve HEKTS gibi hisse senetleri ise yatırım ve fiyat yönünde ön plana çıkmaktadır. Covid ve yeni varyantlar gelirken maske takmayı ihmal etmeyin. Enerji ve gıda krizinde en güçlü hissenin yanında sabır da çok önemli denebilir.

Okan Özdemir

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!