Piyasalar M.Draghi’yi Bekliyor!

Aydın Eroğlu – 04.06.2014

Bu haftanın dünya sermaye piyasalarını etkileyebilecek en önemli bilinmezlerinden birisi, ECB’nin başkanı Mario Draghi’nin Perşembe günü 15:30’da yapacağı açıklamaları, diğeri de, cuma günü açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam rakamları olacaktır.

M.Draghi bir süre evvel ECB’nin parasal genişleme önlemlerine baş vurabileceği açıklamaları ile tüm dikkatleri üstüne toplamıştı. Bu ilgi aynı şekilde sürüyor. Hatta yarın ECB başkanının yapacak olduğu açıklamalar dört gözle beklenir durumda! Draghi’nin Avrupa ekonomisinin büyümesini hızlandırmak, durgunluktan çıkmasına katkıda bulunmak için faiz indirimi ve parasal genişleme yönünde ne söyleyeceği büyük önem kazanmış durumda.

Bana göre;
M.Draghi, sadece faiz indirimi yönünde kararlar açıklar, ama parasal genişlemeyi sonraki aylara bırakırsa, bu karar piyasalar tarafından fazla beğenilmez ve borsalarda kâr satışlarının devamının gelmesine ve teknik düzeltmeye dönmesine neden olabilir.

Draghi, faiz indirimi yanında parasal genişlemeden de bahsederse, ama parasal genişlemenin tutarı piyasaları tatmin etmeyecek kadar küçük kalırsa, bu takdirde şimdiye kadar gerçekleşen borsa yükselişleri ile bu yöndeki bir karar zaten fazlası ile borsalarda satın alındığı için yine de kar realizasyonu yaşanmasına engel olamayabilir.

Draghi, aylık 40-50 Milyar Euro’luk tahvil alımı benzeri bir kararı açıklar ve bu alımların en az altı ay-bir yıl sürebileceği, ya da ekonomiye katkısı görülene kadar sürebileceği yönünde bir açıklama yaparsa, Bu takdirde;
* TCMB hızlı bir faiz indirimi sürecine girebilir. Bunun için Para Piyasası Kurulu’nun rutin toplantı tarihi beklenmeyebilir.
* BIST 80.500 civarında bulunan önemli direncini kırıp, 31 Mayıs 2013 tarihindeki gap boşluğunu kapatmaya yönelebilir.
* Altın fiyatlarındaki düşüş durup, kısmen bir yükseliş yaşanabilir.
* Dünya borsalarında da yeni yükselişler yaşanabilir.

Yazının devamı için tıklayın.

www.aydineroglu.comwww.borsaanalizci.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir