Piyasada çift yön vakaları

Borsa: Piyasa döngüsü çift yönlü çalışır

Aralık ayı yazımızda borsa davranışına bileşik tempo üzerinden cevap vermiştik: tempo düştükçe döngü değişir boğaların etkisi azalır ayılar daha belirginleşir veya tersi olur. Aralık ayı ortasına dek oldukça net yükseliş tablosu çizen piyasa için anlayışın neden değişmesini gerektiğini üst üste binen güçlerin etkileşimi açısıyla anlamak gereklidir.  Her iki yöne çekiştirmeler arttıkça, enerji düşer, fay hatları netleşir ve gerilim sonucu geçmişin trendi kırılır. Dalgaların gücünü yumuşatarak ortalamalara bakıyoruz ve bize ciddi anlamda mesaj vermeye devam etmektedirler.

Ortalamalara bir bakalım:

– aylık hareketli ortalamalar

5 periyod 10 periyod 20 periyod 50 periyod 100 periyod 200 periyod
4842 3810 2809 1808 1353 957

Elbette model de bakışımızı doğrulama zorundadır ama basit çıkarımla gidelim: 200 dönemlik ortalamanın birim artması için son ay içinde 200 puanlık oynama gereklidir: bu yukarı veya aşağı yönlü olabilir. İçinde bulunduğumuz piyasa endeksinde bu mümkün müdür? Oldukça mümkündür çünkü 200 puanlık aylık oynama ~5500 puan üzerini görmüş endekste, enflasyonist ortamda kabul edilebilir durumdur: % 4 seviyesinde değişim anlamına gelmektedir. Bir başka deyişle 200 dönemlik ortalama 2023 içinde kolaylıkla yukarı ve aşağı oynama gösterebilecek durumdadır.

Ortalamaları kıyaslamak: ayılara hak vermeli mi?

Bu ortalamanın uzun dönem bakışı ifade ettiğini düşünürsek, kurumsal yatırımcının davranışını temsil etmeye oldukça yakındır. Hatta çoğu analist için durumun bu olduğunu düşünebiliriz.

Kurumsalı temsil gücü yüksek 200 aylık ortalamanın istikrarlı şekilde yukarı ilerliyor olması, bu grup için “yeterli kazanç” olarak görülebilir mi? Ya da ortalamaya dönüş prensiplerini çalıştırarak göreceli ucuz kalmış piyasalara yönelebilirler mi?

Model bakış: ortalamalardaki fay hatları

Neden 100 aylık hareketli ortalamayı hedefleyerek piyasa kırılganlığını açıklamadığımızı belirtmek isteriz: 200 aylık ortalamanın kırılganlığı nispeten düşüktür ve oluşmuş kırılganlığın “ciddi seviyede” bir gelişmenin habercisi olduğunu düşünüyor olmak gerekir.

-200 haftalık ortalama üzerinden değerlendirme yapıyor olsak da benzer durumla karşılaşmaktayız

– piyasa anormalliği anlamına gelecek şiddetlenen kırılganlıklar görüyoruz: kurumsal yatırımcı davranışı değişebilir

– sonuç olarak: önceki yazılarda belirttiğimiz 10x/12y ortalamalar oranı hızlı şekilde açılmaya başladı: düzeltme gerektirir

– sonrası için pozitif gelişmeye yönelik tepki oluşacaktır