Pınar Süt 2012/9 Bilanço Analizi / Finansinvest – (03.11.2012)

Net Satışlar

188 milyon TL, tahminimizin %7 altında, bir önceki çeyreğe göre %2 artış, bir önceki yıla göre %8 artış Süt segmentinin üretim hacmi yıllık bazda %4 artış kaydetti (tahminimiz: yıllık bazda %11 büyüme). Diğer yandan şirketin toplam üretimi yıllık bazda sadece %3 artış gösterdi (tahminimiz: yıllık bazda %10 büyüme).

FAVÖK 15,3 milyon TL, tahminimizin %16 üzerinde, bir önceki çeyreğe göre %31 artış, bir önceki yıla göre %12 düşüş Şirketin FAVÖK’ü, faaliyet giderinin beklentilerimizden iyi olması ile tahminimizin üzerinde gerçekleşti. Pınar Süt’ün faaliyet gideri yıllık bazda %20 artış gösterdi ve faaliyet gideri/satışlar oranı da %11’e yükseldi (3Ç11: %10; tahminimiz: 2Ç12’deki seviyesi ile aynı olacak şekilde %12). Şirketin pazarlama giderlerinin normalleştiğini görüyoruz.

Net Kâr

13,1 milyon TL, tahminimizin %18 üzerinde, bir önceki çeyreğe göre %22 artış, bir önceki yıla göre %6 düşüş Fark, FAVÖK’ün tahminimizin üzerinde olmasından kaynaklandı.

Sonuçların piyasa etkisi

Şirketin sonuçlarına ilişkin piyasa tepkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.
Bu notla birlikte yapılan revizyonlar Şirketin süt ürünleri sektöründe piyasa liderliğini korumak istemesini göz önüne alarak yüksek faaliyet gideri/satışlar oranına ilişkin duruşumuzu ve yüksek çiğ süt fiyatları nedeniyle düşük brüt kâr marjı beklentimizi koruyoruz.

Finansinvest Araştırma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir