Petrol fiyatları: Regresyon da doğruluyor

Brent petrol (BRENT): Risk iştahı artıyor

Tarihsel olarak regresyon çizgilerinden sapmalarıyla bilinen emtia tekrar hareketlerde bulunmaya başladı. Mayıs yazımızda istatistiksel davranış doğrusundan sapması negatifti. Bir başka deyişle adil değerin altında idi ve düzeltme ihtimali artmakta idi. Varil fiyatı 74 $ iken ortalama davranışında düzeltmeye gitmesi beklenebilirdi. Bu hareketi, yazıda belirttiğimiz gibi, günlük bazda zamana yayarak regresyon doğrusu üzerinde artık daha sık görülmeye başladı: Son 10 günde 78 $ üstünde kalırken, son 8 günde 80 $ üstünü sıkça görmeye başladı. Bu tür hareketleri zamana yayılarak gerçekleştirmiş olması, pozitif sapmada zirve yaptığı dönemlerin ihtimalini arttırdı: 110 $ – 120 $ bandı.

Ortalamalardan sapmalar hep olacaktır ama…

Sapmanın büyüklüğü ve süresini belirleyen faktörler vardır ve bunu geometrik çizgilerle belirlemek yanıltıcı olabilir çünkü hareketin devamını belirleyen bu çizgiler değil geçmiş hikayesidir.

Bir başka deyişle, destek direnç seviyelerinin aşılması bir enerji birikim meselesidir. İstatistiki davranışlarda anormalliğe düzeltme olarak görebileceğimiz, seviyelerin geçilmesi hali bu enerji salınımıyla ilgilidir.

Kırılım enerjisi

Destek, direnç veya diğer geometrik şekillerin etkisiz hale getirilmesi veya yıkılması halini sağlayan enerji birikimi vardır. Bu birikimi tarif edecek onlarca yol olabilir ama herkesin kabul edebileceği dille bunu tarih etmek en güzelidir. Böylece itiraz yükünün bir kısmını ortadan kaldırmış olacağız.

Bu enerji bazen sermaye akımları sonucu da gelebilir: ancak, sebebi ne olursa sonucu olarak piyasada iz bırakır (aşırı hareketleri frenler, piyasayı şekillendirir).

Regresyon doğrusu konuşuyor

Geçmişe bakalım, böylece doğrulanmış vakalar çıkartabiliriz: 2016 yılına girerken varil fiyat 35 $ altına sarkıyordu. Daha da önemlisi, regresyon doğrusundan birkaç sapma göstererek tarihsel açıdan sıra dışı durum oluşturmuştu. Elbette buna düzeltme gelecekti, aşırı negatif sapma yerini pozitife bırakmalıydı. Hep böyle işlemişti ve tekrarlamaması için sebep yoktu. Sonucunda, 75 $ üstünü birkaç ay 2018 yılında görmüş olduk.

Boğa piyasası devam ediyor

– aylık bazda regresyon doğrusuna göre pozitif sapma 12 aydır belirgin şekilde azalmakta

– boğa trendi dalgalanma formundan dolayı güçlü olduğu için negatif sapma ihtimali düşmektedir

– aylık regresyon doğrusu 60 $ seviyesinden artan eğimde geçmektedir