Petrol Fiyatları – (31.03.2014)

Batı Teksas ham (WTI) petrolü, ABD ve Rusya Ukrayna krizini yatıştırmaya çalışırken, üç haftanın en yüksek kapanış seviyesine yakın seyrediyor ve çeyreklik yükselişe doğru ilerliyor. Brent kontratı Londra’da yatay seyretti.

Vadeliler New York’ta 28 Mart’ta artışın 3. gününe girdikten sonra az değişim gösterdi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya’nın “korku ve tehdit salan” askeri güçlerinin geri çekilmesi gerektiğini belirtirken, Rus meslektaşı Lavrov, Kiev’deki hükümetin Ukrayna’daki diğer bölgelere daha fazla bağımsızlık vermesi gerektiğini vurguladı. Yarınki Çin hükümeti verisinden önceki Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi Çin’deki imalatın Haziran’dan beri en zayıf artışını kaydetmesi bekleniyor.

“Petrol Rusya ve ABD arasıdaki sorunlardan dolayı yukarı çıktı,” diyen Sidney merkezli Barratt’s Bulletin’in CEO’su Jonathan Barratt, “Emtia varlıkları için genel trend aşağı yönlü,” şeklinde görüş bildirdi.

Mayıs vadeli WTI kontratı Nymex’te Seul saatiyle 14:46’da 28 sent geri adım atarak varil başına 101.39 dolardan işlem gördü. Kontrat 28 Mart’ta 39 sent tırmanarak 101.67 dolara çıktı. Tüm vadelilerin işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 17 altında seyrediyor.

Mayıs vadeli Brent kontratı Londra merkezli ICE Futures Europe’da 20 sent gerilemeyle varil başına 107.87 dolardan işlem gördü. 28 Mart’ta 6,40 dolar olan WTI ile Brent arasındaki fark 6.48 dolara çıktı.

Bloomberg HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir