Petrol Fiyatları – (26.02.2024)

Petrolde denge arayışı

Petrol fiyatları, yatırımcıların Mart ayı ve sonrasında küresel talep ve dengeler hakkında yeni ipuçları beklemesiyle daha fazla kayıpla haftalık düşüş yaşadı.

Brent geçen hafta yüzde 2’den fazla kayıp yaşadıktan sonra varil başına 82 dolara düştü; ABD’li mevkidaşı ABD ham petrolü ise 76 doların üzerindeydi. Görünümler bu hafta büyük bir sektör buluşması olan Londra’daki Uluslararası Enerji Haftası’ndan gelecek. Ayrıca ABD enflasyon verileri, Fed’in ne zaman faiz indirimine başlayacağına dair beklentileri şekillendirecek ve enerji talebini ve doların seyrini etkileyecek.

Daha geniş piyasalarda ABD para biriminin göstergesi gücünü korurken, bakır dahil çoğu emtia ham petrolle birlikte zayıfladı.

Petrol son iki haftadır Orta Doğu’daki gerilimler ve OPEC+’ın ABD dahil grup dışından gelen yüksek üretimin etkisini telafi eden arz kısıtlamaları ile varil başına 3 dolar civarında dar bir bantta işlem gördü. Kartel ve Rusya dahil müttefiklerinin mevcut kesintilerini gelecek ayın başlarında yapacakları toplantıda bir sonraki çeyreğe kadar uzatmaları bekleniyor.

Aralarında Daan Struyven’in de bulunduğu Goldman Sachs Group analistleri bir notta, “OPEC+’nın kesintileri 2024’ün ikinci çeyreğine kadar uzatmasını ve üçüncü çeyrekten itibaren son paketi ancak kademeli ve kısmen aşamalı olarak kaldırmasını bekliyoruz” dedi. Banka şimdilik fiyatların 70 ila 90 dolar aralığında kalmasını bekliyor.

Talep üzerine bazı olumlu sinyaller var. Çin’de Yeni Ay Yılı tatillerinin ortasında seyahatlerde yaşanan patlama, tüketimde daha kalıcı bir toparlanma umutlarını artırdı. Yatırımcılara göre, yerel rafineriler Şubat ortasındaki tatilden bu yana dünyanın dört bir yanından kargo alıyorlar ve aynı zamanda Suudi Arabistan’dan Mart ayı için vadeli tedariklerini artırıyorlar.

Kaynak: Bloomberg HT