Dünya Piyasaları Yorumları – (26.02.2024)

Küresel piyasalarda yoğun veri haftası

Küresel piyasalar başta Fed’in yakından takip ettiği enflasyon göstergesi olmak üzere bu hafta yoğun bir veri akışına sahip olacak. Yoğun veri haftasının ilk fiyatlamalarında ise Çin endekslerindeki gerileme dikkat çekti.

Haftanın ilk işlem gününde Asya-Pasifik’te hisse senetleri dalgalı bir seyir izlerken Hong Kong ve Çin endekslerindeki düşüşle birlikte MSCI Asya Pasifik endeksi kazançlarını silerek yatay seyre döndü.

Moody’s’in Cuma günü en az 11 Çin şirketinin notunu kırmasının ardından Hang Seng ve CSI 300 kayıp yaşadı. Japonya endeksleri ise artıda.

Çekirdek PCE’de yüksek bir gerçekleşme beklenirken Fed üyelerinin faiz indiriminde acele etmeyeceklerini açıklamaları ve büyük ölçekli teknoloji şirketlerindeki kar satışları sonrası Amerikan vadelileri geriliyor.

Tahvil getirileri hafta başlangıcında düşerken ABD 10 yıllık getirisi iki baz puan düşüşle yüzde 4,23 seviyesine indi. Bloomberg Dolar Endeksi 1.243 puanda yatay.

Çekirdek PCE kritik olacak

Bu hafta yatırımcıların radarında yer alacak en önemli veri Fed’in enflasyon seyrinde izlemeyi tercih ettiği gösterge olan ABD’nin kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (PCE) olacak.

Perşembe günü 16:30’da açıklanacak çekirdek PCE’nin ocak ayında aylık yüzde 0,4 arttığı tahmin ediliyor. Son iki yıl boyunca büyük oranda gerileyen endeks bu beklentiler gerçekleşirse iki ay üst üste aylık bazda yükselmiş olacak.

Böylece Çekirdek PCE, üç ve altı aylık bazda yıllıklandırıldığında ise tekrar Fed’in yüzde 2 hedefinin üzerine çıkacak. Verinin beklentilere paralel gelmesi New York Fed Başkanı John Williams’ın Cuma günü yaptığı açıklamayı destekleyebilir.

Williams bu yılın ilerleyen dönemlerinde faiz indirme yolunda ilerlediklerini belirterek faiz indiriminde acele etmeyeceklerinin sinyalini vermişti.

Bloomberg Economics ekonomistleri ise yüksek gelen TÜFE ve ÜFE verilerinin ardından PCE’de sıçrama beklemenin makul olduğunu belirtti. Ekonomistlere göre ocak ayında fiyatlarda yaşanan bu sıçramada geçici faktörler rol oynuyor.

Kaynak: Bloomberg HT