Petrol Fiyatları – (10.09.2012)

ABD’den Çin’e ülkelerin ekonomilerini desteklemek adına teşviğe gideceklerine dair spekülasyon ile petrol 1 haftanın yükseğinden işlem görüyor.

Petrol vadelileri New York’ta pek fazla değişim göstermeden seyrediyor. Avrupa Merkez Bankası’nın bölgenin mali krizini yatıştırmak adına borçlu ülkelerin tahvillerinde sınırsız alıma gideceğini ilan etmesinin ardından dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’nin merkez bankası Fed de para politikasını tartışmak için bu hafta toplanıyor. En büyük ikinci tüketici olan Çin’in net ham petrol ithalatı ise geçtiğimiz ay yaklaşık iki yılın en üdşük seviyesine geriledi.

Barratt’s Bulletin ceosu Jonathan Barratt, konuyla ilgili, “Ekonomi zayıf. Teşvik planları ekonomiyi ilerletmekten çok piyasaları sakinleştirmek için dizayn ediliyor. İşleyişin durmaması için sadece bir ateş gücü bu.” yorumunda bulundu.

NYMEX elektronik işlemlerdeki ekim vadeli petrolün varili8 sent düşüşle Singapur’da yerel saatle 13.30’da dolardan alıcı buldu.Petrolün kontratı 7 eylül tarihinde yüzde 0.9 tırmanışla 96.42 dolar oldu. En yakın vadeli fiyatlar bu yıl yüzde 2.5 aşağıda seyrediyor.

Londra’daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası’ndaki ekim vadeli brent petrolün varili 20 sent tırmanarak 114.45 dolara çıktı. Avrupalı kontratın Batı Teksas’ın kontratına farkı cum günkü 17.83 dolardan 18.11 dolara genişledi.

Bloomberg HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir