Bakır Fiyatları – (10.09.2012)

Bakır, dünyanın en büyük metal kullanıcısı Çin’de sanayi üretimi büyümesinin yavaşlaması ve hayalkırıklığı yaratan ABD istihdam verisi sonrası, politika yapıcıların ekonomiyi destekleyici adımlar atacağı beklentisinin güçlenmesi sonucu son 17 haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası’nda (LME) yüzde 0.6 yükselerek, 14 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviye olan ton başına 8,019 dolara çıktıktan sonra, Seul saati ile 12:31’de ton başına 8,002.50 dolara geldi. Bakır geçen hafta, Çin’in yeni altyapı projelerini onaylamasının ardından yüzde 4.7 yükselerek, 29 haziran’da biten haftadan bu yana en hızlı çıkışını gerçekleştirdi. Aralık teslimatı bakır kontratı, New York Comex piyasasında yüzde 0.3 yükselerek pound başına 3.656 dolara çıktı.

Çin’de sanayi üretimi, dün açıklanan verilere göre, Ağustos ayında, son üç yılın en yavaş büyümesini gösterdi. Çin devlet Başkanı Hu Jintao, Çin’in ekonomik genişlemesinin “kayda değer aşağı yönlü baskı” ile karşı karşıya olduğunu söyledi. ABD’de tarım dışı istihdam, Ağustos ayında 96,000 arttı. Bloomberg News’un anketine katılan 92 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, istihdamın 130,000 artması bekleniyordu. Fed politika yapıcıları, 12-13 Eylül’de biraraya gelecek.

Seul’de Tong Yang Securities Inc. traderı Lelia Kim, “Kötü sanayi üretimi verisi, daha fazla teşvik için durumu daha da güçlendirecek” dedi ve “Yatırımcılar halen ABD’nin de daha fazlasını yapacağına oynuyor. Bakırın daha da yükseleceğini bekleyebilirsiniz” değerlendirmesinde bulundu.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komitesi’nin internet sitesinde 6 Eylül’de yapılan açıklamada, 2,018 kilometrelik yol yapımı, dokuz kanalizasyon tesisi, beş liman ve depo projesi ve iki suyolu iyileştirme projesi onaylandı. Bu duyuru, 18 kentte metro projelerinin onaylanmasından bir gün sonra yapıldı. Bu gelişmeler, dünyanın ikinci büyük ekonomisini hızlandırmaya yönelik çabaların arttığını işaret ediyor.

Aralık vadeli bakır, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası’nda, yüzde 2.3 yükselerek ton başına 57,950 yuana (9,149 dolar) çıktı. LME’de, kalay, kurşun, ve nikel yükselirken, çinko düştü. Aluminyum ise fazla değişmedi.

Bloomberg HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir