Petrol 9 ayın yükseğinden geriliyor

Dünyanın en büyük ham petrol tüketicisi ABD’nin stoklarının arttığını gösterir verinin ardından petrol dokuz ayın yükseğinden geriliyor.

Petrol vadelileri yüzde 0.5 kadar düşüş kaydederken bir haftadan fazla uzun bir sürenin ilk kaybına da yönelmiş oldu. Amerikan Petrol Enstitüsü’nün verilerine göre ABD stokları 3.55 milyon varil artış kaydetti.Bloomberg’in araştırmasına göreyse bugün açıklanacak olan resmi raporda stokların 1.35 milyon varil arttığı görülebilir. Ham petrol RSI’ı dün 70’in üstüne tırmandı ki bu fiyatların çok hızlı yükselmiş olabileceğinin işareti.

Sidney’deki Fat Prophets analisti David Lennox, “ABD’deki petrol ve benzin talebi bir süredir sessziliğini koruyor. Ham petrolün New Yok’ta 90’dan dolardan tırmanarak oturduğu yer muhtemelen potansiyel arz şoku.” açıklamasında bulundu.

NYMEX elektronik işlemlerdeki nisan teslimli ham petrolün varili 56 sent düşüşle 105.72 dolar olurken Singapur’da ise yerel saatle 14.30’da 105.97 dolardan işlem gördü. Petrolün kontratı dün 4 mayıs tarihinden beri en yüksek seviye olan 106.28 dolara ulaştı. İran nükleer programının petrol arzı konusunda endişelere yol açması sebebiyle petrol bu hafta yüzde 2.5 yükseldi.

Londra’daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası’nda işlem gören nisan teslimli brent petolün varili ise 19 sent düşüşle 122.71 dolardan alıcı buldu. Böylece Avrupalı kontratın Batı Teksas’ın kontratına farkı 16.73 dolar oldu.

Kaynak: www.bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir