Petrol, 8 ayın düşüğüne geriliyor

ABD ham petrol stroklarındaki beklenmeyen artış ve Çin’in imalatının bu ay gerileyeceğine işaret eden raporun ardından petrol sekiz ayın düşüğüne geriliyor.

Petrol vadelileri dünkü yüzde 2.7’lik düşüşün ardından bugün de yüzde 1.5 kadar değer kaybediyor. ABD Enerji bakanlığı’nın bildirimine göre ham petrol stokları geçtiğimiz hafta 2.9 milyon varil artışla temmuz 1990’dan beri en yüksek miktar olan 387 milyon varile ulaştı. Amerikan Merkez Bankası Fed, ABD için ekonomik büyüme ve istihdam tahminini düşürürken HSBC Holdings Plc Çin imalat endeksinin üst üste sekiz gerileyeceğine işaret ediyor. ABD ve Çin, dünyanın en büyük petrol tüketicileri.

NYMEX elektronik işlemlerdeki ağustos teslimli petrolün varili 1.24 dolar kadar düşüşle 6 ekim tarihinden beri en düşük seviye olan 80.21 dolara geriledi, Sidney saati ile 13.55’te 80.35 dolardan işlem gördü. Dün sonlanan temmuz kontratı ise 2.33 doalr düşüşle 81.80 dolar oldu. Vadeliler bu yıl yüzde 19 aşağıda seyrediyor.

Londra’daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası’ndaki ağustos teslimli ham petrolün varili 44 sent ya da yüzde 0.5 düşüşle 92.25 dolara geriledi. Avrupalı kontratın Batı Teksas’ın kontratına farkı dünkü 11.24 dolardan 11.90 dolara genişledi.

Kaynak: www.bloomberght.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir