PETKM Analizi: Papa John’s da boykottan etkilendi

Mübarek üç ay dinlemeyip acımasızca bebek katliamı (30 bine yakın)  yapan sözde demokrasi ülkesi İsrail, Hitler’i geride bırakarak tarihin en kanlı devleti olarak tarihte yerini alırken maalesef bundan Batılı markalar da etkileniyor.

ABD merkezli uluslararası pizza zinciri Papa John’s’un uluslararası kıyaslanabilir satışları, geçen yılın son çeyreğinde %6 düştü. Bu düşüşün %4’lük kısmının Orta Doğu’daki devam eden çatışmalarla ilişkili olduğu belirtildi. Birçok markaya boykot devam ediyor ve sadece Batılı markalar değil, İsrail’e mal üreten Asya’lı markalar da bundan etkileniyor. İslam dünyası 2 milyara yakın ve boykot oranı yüzde 30’larda…

Ekonomik takvim denilen güzel araç, tüccarların bilinçli yatırım kararları almalarına nasıl yardımcı olabilir? Dolar Endeksi (DXY) nasıl kullanılır ve portföy çeşitlendirmesi nasıl yapılabilir? Bu sorular oldukça sık sorulur.

Grafik TradingView’den

PETKM grafiğe baktığımızda 19 seviyesinden güçlü bir alım sonrası hacmi ortalamasının 23.98’i çıktığını görmekteyiz.

Bundan sonrası için süper trendin 26 seviyesinde saat vermesi işte bir düşüşü beraberinde getirmiş ve 1 Mart 2024’te tekrar alım sinyalleri almaya başlamıştır.

TKE osilatörü Fibonacci’nin düzelmemesi ile biraz ortalamanın altında vasat ilerlese de bu hafta fiyat performans oranı iyi bir dengede ilerleyen bir Petkim var.

Sonuç itibariyle, birçok marka globalleşme ile kendi ülkesi sınırlarına genişlediğinden, dinamik küresel ortamda sektörel olarak, jeopolitik olaylardan etkileniyor. Global düşün yerel hareket et felsefesinden çıkarak yerelde büyüyen markalar şirketokrasi ile daha politik hareket ederek sadece bir kahve veya hamburger olmaktan çıkıyor ve bir silah haline dönüşüyor. Boykota devam edilmesinin bu silahları susturacağı tezi üzerinde duruluyor.

Okan Özdemir

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!