Pegasus Hisse Yorumu / Global Menkul – (11.06.2024)

Uçuş zamanı…

Öneri: AL
Hedef Fiyat: ₺307.30
Getiri Potansiyeli: 55%

Pegasus’un düşük maliyetli havayolu olması özellikle zorlu şartlarda daha hızlı toparlanma gücü sağlarken büyüme potansiyeli açısından da şirketi öne çıkartıyor. Pandemi sonrası benzerlerine görece kapasite artışında fark yaratan Şirket’in filo yenileme programı ile cazip bir yatırım temasına sahip olduğunu düşünüyoruz. PGSUS yurt dışı benzerlerine kıyasla 2024T F/K ve FD/FAVÖK çarpanları bazında sırasıyla %23 ve %14 iskontoyla işlem görmekte. Benzer çarpan analizi yöntemleriyle ulaştığımız 12 aylık hedef fiyat 307,30 TL olup %55 getiri potansiyeline işaret etmektedir.

• Filo yenileme programı kapsamında uçak alımları sürüyor… Pegasus 1Ç24 sonu itibariyle 105 uçaklık bir filoya sahip. Airbus ile 2012’de imzalanan ve sonrasında genişletilen anlaşmaya göre A320 ve A321 tipi yeni uçak teslimleri 2029’a kadar kademeli olarak sürecek. Pegasus mevcut haliyle Türkiye’nin en genç filolarından birine sahip ve devam eden program kapsamında bu özelliğini koruyacak. Bu durum, orta-uzun vadede hem büyüme hem de birim karlılık anlamında katkı sağlayacaktır.

• Kapasite artışı ve güçlü yan gelir büyümesi… 2024 yılının ilk çeyreğinde Pegasus’un yolcu sayısı yıllık %28 artış gösterdi. Kapasite göstergesi olan arz edilen koltuk kilometre (AKK) aynı dönemde yıllık bazda %29 büyüdü. 1Ç24’te, 2023 yılında olduğu gibi, dış hatta daha güçlü büyüme performansı kaydedildi. Doluluk oranı ve yan gelir artışı ile ciroda azami büyüme hedefleyen Şirket 1Ç24’te yan gelirlerini Euro bazında %27 artırmayı başardı. Yan ürünlerden elde edilen gelirin payı, pandemi döneminde kısmen farklılaşma göstermiş olsa da son yıllarda bu strateji doğrultusunda artmaya devam ediyor.

• Birim gider bazında benzerlerinden olumlu yönde ayrışıyor… Personel gideri ilk çeyrekte yıllık %48 oranında sert artış göstermiş olsa da AKK başına maliyet (CASK) yıllık %3 oranında azalarak 3,97 Euro cent, yakıt hariç CASK ise %2 azalışla 2,56 Euro cent düzeyinde gerçekleşti. Yakıt hariç birim maliyette 2023’e kıyasla %5 civarı ılımlı bir artış öngörüyoruz.

• Riskler… Son dönemde hem petrol fiyatlarının seyri hem de havayolu şirketlerinin hedge politikaları sayesinde yakıt giderlerinin marjlar üzerindeki etkisi oldukça sınırlanmış durumda. Bununla birlikte yüksek enflasyonist ortam özellikle personel giderleri üzerinden marj gelişimini baskılamakta. Mevcut durumda petrol fiyatları ve personel giderleri bu açıdan karlılık açısından ana risk unsurları olarak düşünülebilir. Yolcu talebinde baskı yaratabilecek olağan dışı faktörler (terör, pandemi) diğer ana riskler konumunda.

Raporun tamamı için tıklayın.

Kaynak: Global Menkul

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!