Aksa Enerji Hisse Yorumu / Global Menkul – (11.06.2024)

Elf Gözlerimiz Aksa Enerji Dedi

Öneri: AL
Hedef Fiyat: ₺69.30
Getiri Potansiyeli: 55%

AKSEN’i hisse başına 69.30 TL hedef fiyat ve AL tavsiyesi ile araştırma kapsamımıza ekliyoruz. Hesaplamalarımız sonucunda ulaştığımız hedef değer %55 getiri potansiyeline işaret ediyor.

Üç kıtada, yedi farklı ülkede toplamda 2,644 MW’lık kurulu gücü ile operasyonlarını yürüten Aksa Enerji’nin çeşitlendirilmiş enerji portföyü sayesinde defansif görünüm sunduğunu düşünüyoruz. Uluslararası operasyonlarını ivmelendiren şirket, enerji ihtiyacı yüksek ülkelerde garantili al ya da öde elektrik satış anlaşmaları ile yeni projeler imzalamaya devam ediyor. Küresel yatırımlarıyla geçmişte stratejik dönüşümünü gözlemlediğimiz AKSEN’in; yapılacak olan yeni yatırımlar sonrası güçlenecek olan operasyonel karlılığı ve elektrik fiyatlarında oluşabilecek dalgalanmalara karşı sabit getiriler ile korunma sağlayan üretim ağıyla sektördeki yıldız konumunu hız kesmeden sürdüreceğini öngörüyoruz.

Dinamik yapısı ve etkin yönetim stratejileri ışığında global konumunu güçlendiren Aksa Enerji yurtdışında büyümeye devam edecek… AKSEN; Gana ve Senegal olmak üzere Afrika ‘da yeni 605 MW’lık, Özbekistan ve Kazakistan da ise toplam 670 MW’lık doğalgaz kombine çevrim santralleri yatırımları ile kurulu gücünü 2026 yılına kadar 3,919 MW’a çıkarmayı hedefliyor. Uzun vadeli alım garantileri ile ortalama yaklaşık %14 iç verimlilik oranı hesapladığımız yeni projelerin, şirketin operasyonel karlılığını körükleyeceğini tahmin ediyoruz. AKSEN’in öngörülebilir karlılığı odak noktasına koyan büyüme stratejilerini beğeniyoruz.

2024’ten 2025’e sesleniyoruz: her düşüş bir alım fırsatı… Projeksiyonlarımıza göre 2024’te Türkiye’de elektrik fiyatlarında önceki yıla kıyasla oluşan düşüş trendi sebebiyle dolar bazlı FAVÖK’te yaklaşık %18 oranında daralma bekliyoruz. Ancak tahminlerimiz; yeni yatırımlar sonrası üretim portföyündeki çeşitliliğin artışı ile 2025’te operasyonel karlılıkta %39 oranında büyümeye işaret ediyor. Sonuç olarak 2024 yılının yarısını geride bırakırken, 2025’te belirgin iyileşme sürecine girilecek olması nedeniyle orta vadede yukarı yönlü potansiyeli baskılayabilecek finansal sonuçların uzun vade için alım fırsatı olarak değerlendirilebileceğini düşünüyoruz.

Riskler

Elektrik fiyatlarında yukarı yönlü trend, projelerde yatırım maliyetlerinin beklentinin altında gerçekleşmesi, depolamalı RES ve GES yatırımlarının üretim portföyüne eklenmesi değerlememiz için olumlu risk faktörleri. Elektrik fiyatlarında düşüş, yatırım maliyetlerinin tahminlerimizin üstünde gerçekleşmesi, yapılmakta olan projelerin iptali veya daha uzun sürede devreye alınması hesapladığımız değer için olumsuz risk faktörlerini oluşturuyor.

Raporun tamamı için tıklayın.

Kaynak: Global Menkul

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!