PayPal ve Apple Pay, Türkiye’ye dönüyor mu?

Geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de yayımlanan kanun değişiklikleri içinde 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile ilgili önemli maddeler bulunuyor.

Özetle kişisel verilerin, ilgili maddelerde belirtilen şartlardan birinin varlığı ve aktarımın yapılacağı ülke, ülke içerisindeki sektörler veya uluslararası kuruluşlar hakkında yeterlilik kararı bulunması halinde, veri sorumluları ve veri işleyenler tarafından yurtdışına aktarılabileceği belirtiliyor.

Bu gelişmeden hemen sonra birçok mecrada bu değişiklik sayesinde PayPal ve Apple Pay gibi uluslararası ödeme kuruluşlarının Türkiye’de faaliyet göstermesinin önünün açıldığına dair paylaşımlar yapıldı. İşin özü ise hiç de öyle değil. Türkiye’de ödemeler sektöründe faaliyet göstermek için 2013 yılında yürürlüğe giren 6493 Sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanunda belirtilen şartları yerine getirmek yeterli.

TCMB’nin internet sayfasında şu anda faaliyet gösteren 25 adet ödeme kuruluşu, 57 adet de elektronik para kuruluşu listeleniyor. Yani PayPal, Apple Pay ve diğer global ödeme kuruluşları istedikleri takdirde, kanundaki şartları yerine getirerek, Türkiye’de de faaliyet gösterebilirler.

PayPal bu yolculuğu geçmişte deneyimledi zaten. 2009’dan 2016’ya kadar Türkiye’de hızlı bir şekilde yaygınlaştılar. Bu ödeme yöntemi sayesinde Türk şirketlerinin sattığı ürünler 100 farklı ülkeye e-ihracat yapılabiliyordu. 2015 yılında yapılan araştırmaya göre Türkiye; Hollanda, Rusya, Polonya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ın “en çok sınır ötesi alışveriş yapılan ülkeler” listesinde ilk 10’da yer alıyordu.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!