Özel sektör nasıl kurtarılır?

Atilla Yeşilada – 26.09.2018

İnsanlar kendilerine yalan söylenmesine bayılır. “Bugün çok güzelsin”. “Vallahi, patron, bu fikirler Jeff Bezos’da yok”. “Siz anketlere aldırmayın Sayın Başkanım, bu seçimi de kazanacağız”. “Seninki kadar irisini hiç görmedim” (ayakkabı numarası). Ama yalanın inandırıcı olması lazım, parti başkanına “seçimi kazanacağız” derken, ceketin göğsünde öteki partinin rozetini saklamayı unutmayacaksınız mesela.

Şimdi, kanatlarımın altına alarak eşsiz mentorluk kabiliyetimle son yüzyılın en harbi ve başarılı ekonomi bakanı yapmaya karar verdiğim Albayrak New York’da diyor ki: “Her şeyi hesaba kattığımızda, Türkiye kamu, hanehalkı ya da özel sektör borçları noktasında spesifik hiçbir sorunla karşı karşıya değildir”.

Doğru, çünkü spesifik bir sorunumuz yok, sistemik bir sorunumuz var. Özel sektör toptan batıyor. Üstelik Albayrak bunları dünyanın en çakal ve kulağı kesik yaratık türü olan ABD’li işdünyası temsilcileri önünde söylüyor. Yalan çok başarısız, çünkü arkasından devam ediyor: “İhtiyaç halinde bankalara gereken desteği vermeye hazırız”. Spesifik olarak borç sorunun yoksa, hangi ihtiyaçta, niye bankalara ne desteği vereceksiniz Kıymetli Bakanım?

Devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin