Oyun sektörü nereye gidiyor?

NERD: Video oyun firmaları ne durumda?

Mayıs yazımızda beklentinin bitmediğini belirtmiştik. Kariyer düşüncesindekiler için geleceği olan sektördeki büyük oyuncu şirketlerin sepeti gelişmelerden olumlu beslenmeye devam ediyor. Dar aralıkta yatay hareket gerçekleştiren yatırım fonu 10 puanlık yükselişle, temmuz ayında zirvesini yaptı. Sonrasında başlayan düşüşle mart ayı dibinden destek bulmuş olsa da, karar verme sürecini fiyat/kazanç rasyosu üzerinden görmekte fayda vardır.

Belli bir yükselişin getirdiği performansa karşılık, piyasa dalgalanmaları kazanç-kayıp hikayesinin yazılmasını sağlamaktadır. Bunun sonucu olarak da fiyat/kazanç gelişimi “görünmez duvar” diyebileceğimiz yapı içinde hareket etmektedir.

Sınır değerleri bilmek üzerine

Şubat 2021 içinde 40 $ seviyesini zorlayan borsa yatırım fonu için, son durumda 15 $ seviyelerinden bahsediyorsak bu düşüşün izah edilebilir açıklaması olmalıdır? Sektörün veya şirketlerin bu hızda performans kaybetmesine sebep ne olabilir? Bu sonucu açıklamaya yönelik raporların çokluğu yorum derinliğini arttıracaktır. Böylece daha çok bulguya sahip olabileceğiz.

Finans piyasasındaki varlıkların ortak değerlemesini ya da benzer dil üzerinden gelişmeleri anlatılabilir, aktarılabilir kılmak için aynı model bakışı korumak gerekir. Böylece kıyaslamaya imkan sağlayan alt yapı kurabiliyor olacağız.

Değerinin yarısını kaybeden fon veya aşırı yükselen f/k

Her finansal/ekonomik varlık aşırı/ucuz değerlenmiş hali yaşar veya yaşamaktadır. Burada önemli olan kıyaslanabilir halleri görebilmektir. Bunun içinde aynı bakışla değerlendirmelerini yapmak gerekir. Buna göre NERD borsa yatırım fonu temmuz ve ağustos 2020 döneminde ne yaptıysa benzerini tekrarlamıştır. Aşırı değerleme olmuş ve sonucu olarak düzeltmeye giden hareket içine girmiştir.

Temmuz, ağustos 2020 içinde 25 $ üstünü zorlayan fon % 100 getiriyi bugüne göre düşük enflasyon ortamında yapmıştı. Reel olarak aşırı yükseliş gibi görülebilirse de, benzer davranışta olmayan fon ve hisse grubunu da biliyoruz. Değerlenmenin bu seviyeye gelmesini sağlayan da, düşüşe sebep olan da benzer faktördür: görünmez duvar veya piyasa davranışları üzerinden oluşan f/k değerlemesi.

Bu durum fon dahilindeki hisselerin bilançolarına bakara anlaşılamayacak durumdur.

Yine aynı değerleme sebebinden dolayıdır ki, 40 $ seviyelerinin zorlandığı şubat 2021 de tarihin tekrarı olmuştur. Aşırı değerlenmenin (f/k) getirdiği sonucun açıklamasını piyasadan beslenen raporlar üzerinden görmek gereklidir.

Son durum: aşırı pahalı, aşırı ucuz? Dengeye ne şekilde gidiyor?

– geçmişten gelen ve aşırılıkları tespitte kullandığımız “görünmez duvar” çalışmaya devam etmektedir
– haftalık bazda değerlendirince gürültü azalmış, sinyal belirginleşmiş olmaktadır
– buna göre eylül 2022 içinde olduğu gibi ucuz hale tepki benzerdir
– görünmez duvar altına düşen piyasa peformansı 10-15 puanlık getiri için yapı örmeye devam ediyor
– bu getiriyi enflasyona ayarlı değerlendirmek gerçekçi olmayı sağlar

Kurumsal hedeflere uygun tanımlı haber mektupları için temasa geçebilirsiniz.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!