Oyak Çimento Hisse Analizi

Model gereği anormal davranışları keşfederek, anlatmak istediği hikayeyi ortaya dökmeye çalışıyoruz. Bu davranışları her tür varlık sınıfı içinde bulmak ve mesajları okumak mümkündür. Reel üretim içinden algoritmamıza göre sıra dışı  davranışlara başlayan Oyak Çimento için de kırılımlardan bahsedebiliriz. Bunların sonucu olarak model bakışda biriken enerjinin geleceği daha fazla belirleyecek seviyede olduğunu belirtebiliriz.

– Son 5 yıl hesabı: Tarihsel olarak aylık bazda bakışta önemli yükselişler arasındaki zaman bazlı mesafe dikkat çekmektedir. Kırılımların şekline karşılık tasarımda kullandığımız algoritma önemli sapmalara işaret etmektedir. Bir başka deyişle aylık baz da yatay seyrin düzensizlikten düzene geçişini bekleyebiliriz. Son 5 yıl hesabında kullandığıımız tabloda ise durum daha nettir: yatay seyirden kopma sonrası dalgalanma görülmektedir. Artış ve azalış yönlü bu hareket sonucu algoritmaların biriken enerjinin halen pozitif seviyede olduğunu ifade etmektedir.

Aylık zaman çerçevesinde önemsediğimiz algoritmik değerlerin ortalaması 1.5 – 2.0 seviyesini yukarı yönlü zorlamaktadır. Haftalık zaman çerçevesinde ise son 5 yıl algoritmik değerleri ortalaması, haftalık bazda, 1.25 – 1.50 seviyesine yerleşmeye başladı. Haftalık zaman çerçevesi de halen önemli vadeye işaret etmektedir. Yabancı yatırımcılar buna göre davranışlarını belirlemek isteyebilirler. Bu değerlerin yüksekliği diğer varlıklardan ayrılmasını sağlamaktadır. Buna göre de cazibesini koruyor olacaktır.

– Son 1 yıl hesabı: Enerji söndüren algoritmik değerlerin hesaplardan çıkması olumlu duruma işarettir. Bu durumun korunmasını algoritmik değerler sağlamaktadır. Bu yüzdendir ki, model hesaplarına giren ve çıkan değerlerin dengesi istikrarın belirleyicisi olmaktadır. Kırılımların her zaman önemli olacaktır. Trendi güçlü tutmanın ölçüsü, kırılımların veya biriken enerjinin formu olmaktadır.

– Son 6 ay hesabı: Ekim sonu görülen kırılımı sağlayan düşüşle biriken enerji daha belirgin hale gelmiştir. Algoritmik değerlerin ortalamasının aralık ayı içinde 0.25- 0.35 bandına girmeye başlaması olasıdır. Bu da kısa vadeli istikrarın artması anlamına gelmektedir. Portföy modellerinde zamanlama belirleyicisi farklı kurallar kümesidir. Son 6 ay içinde önemli enerji sıçramaları sonucunda algoritmik değer ortalamaları pozitif yönde tetiklenmiş durumdadır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN