Otokar Hisse Yorumu / Vakıf Yatırım – (17.07.2019)

Otokar (OTKAR)

Piyasa değeri (mn TL) 2.825
Günlük ort. işlem hacmi (mn TL) 4
Uzun vadeli öneri AL
Hedef fiyat (TL) 160,00
Hisse fiyatı (TL) 117,70
52 hafta en düşük – en yüksek fiyat (TL) 60,78 – 118,6
Halka açıklık oranı 27,0%

 Küresel ölçekte artan büyüme potansiyeli – Otokar’ın, hem askeri hem de ticari segmentte son yıllarda aldığı siparişler ile yurt dışı pazarlarda daha güçlü konuma geldiğini düşünüyoruz. Şirketin, üretim maliyetleri açısından yurt dışındaki rakiplerine göre daha avantajlı konumda olmasının yanı sıra Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı olan “AKREP IIe ” başta olmak üzere yeni nesil araçlarla zenginleştirdiği geniş ürün gamı sayesinde, küresel ölçekte daha rekabetçi bir yapıya kavuştuğunu düşünüyoruz. 2018 yılında tarihi yüksek seviyeye ulaşan küresel askeri harcamaların, artan jeopolitik riskler nedeniyle önümüzdeki dönemde yükseliş eğilimini sürdüreceğini tahmin ediyoruz. Bu varsayımla Otokar’ın başta Afrika, Asya ve Körfez ülkeleri olmak üzere küresel savunma sanayiindeki büyümeden faydalanacağını öngörüyoruz. Savunmanın yanı sıra Şirketin, son yıllarda Avrupa pazarında belediyelerden aldığı otobüs siparişleriyle ticari segmentte de yüksek büyüme potansiyeli sunduğunu düşünüyoruz.

 TL’deki zayıflamaya karşı korunaklı operasyonel yapı – Otokar’ın, 1 Ç19 sonu itibariyle ağırlıklı kısmı ABD $ cinsinden olmak üzere 2 , 6 mlr TL karşılığı bakiye siparişi bulunmaktadır. Operasyonel olarak döviz uzun pozisyonuna sahip olan Şirket, kur hareketlerinden kaynaklanacak riskleri bertaraf etmek için de uygun finansal enstrümanları kullanmaktadır.

 2 Ç19’da güçlü sonuçlar bekliyoruz – OSD verilerine göre, Otokar’ın 2 Ç19’da toplam satış hacmi yıllık bazda %11 artışla 544 adet oldu (yurt içi – %41 , ihracat + %217 ) . Söz konusu dönemde Şirketin yurt içindeki zayıf performansına karşın, otobüs ve zırhlı araç satışlarının etkisiyle ihracatta güçlü büyüme kaydettiğini görüyoruz. Kâr marjı yüksek zırhlı araç ve otobüs ihracatının etkisiyle 2 Ç19’da ciroda yıllık %219 büyüme, 192 mn TL FAVÖK ( 2 Ç18 : 32 mn TL negatif FAVÖK) ve 164 mn TL net kâr ( 2 Ç18 : 51 mn TL net zarar) açıklayacağını tahmin ediyoruz.

 Pozitif ayrışmanın devamını bekliyoruz – Yılbaşından bu yana %37 yükselerek BIST100’e göre %28 pozitif ayrışan Otokar hisselerinin, güçlü 2 Ç beklentilerimiz ve genel olarak 2019 yılına ilişkin olumlu görünümün etkisiyle pozitif ayrışmaya devam edeceğini tahmin ediyoruz.

HANGİ HİSSELER UCUZ? HİSSELERİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN TIKLAYIN!

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin