Anadolu Cam Hisse Yorumu / Vakıf Yatırım – (17.07.2019)

Anadolu Cam (ANACM)

Piyasa değeri (mn TL) 2.130
Günlük ort. işlem hacmi (mn TL) 5
Uzun vadeli öneri AL
Hedef fiyat (TL) 4,29
Hisse fiyatı (TL) 2,84
52 hafta en düşük – en yüksek fiyat (TL) 2,35 – 3,31
Halka açıklık oranı 20,0%

 Yüksek sezon öncesi iyimser tavrımızı koruyoruz – Cam ambalaj tarafında Rusya ve Türkiye’de güçlü pazar payına sahip olan Anadolu Cam’ın her iki faaliyet bölgesinden gerçekleştirdiği ihracat faaliyetleri ile yurtdışı pazarlardan önemli pay almaktadır. Türkiye’de ürün portföyü içecek, gıda ve ecza ağırlıklı iken Rusya tarafında daha çok içecek odaklıdır. Yılın ilk çeyreğinde yurtiçi satış hacmi, mevsimsellik ve yıllık fiyat artışlarının uygulandığı dönem öncesine çekilmiş siparişlerin yanı sıra iç talepte görülen bir miktar yavaşlamanın etkisiyle %20 gerileyen şirketin, toplam satış hacmi ise % 3 artış göstermiştir. Yüksek sezon olan 2. ve 3. çeyreklerde güçlü turizmin etkisi ve Mersin fabrikasındaki ek kapasitenin devreye alınmasının şirketin, satış hacmi ve gelir büyümesine destek vermesini bekliyoruz.

 Rusya pazarında fiyat artışı, hacim büyümesi ve rublenin TL’ye göre güçlü seyri, finansallara pozitif katkı verecek – Şirketin , Rusya pazarındaki ürün fiyatlarında ruble bazında % 5 seviyesinde artış gerçekleştirmesini öngörüyoruz . 2017 yılında Rusya pazarında %31 pazar payı bulunan şirketin, hacim artışına bağlı olarak pazar payı 1 Ç19’da %39 seviyelerine yükselmiştir. Geçtiğimiz yıl Haziran -Temmuz aylarında Rusya’da düzenlenen dünya kupasının yüksek baz etkisine rağmen, satış hacmindeki güçlü seyrin bu yıl da devamını öngörüyoruz. Ortalama birim satış fiyatındaki artış ve rublenin güçlü seyri, yılın kalanında operasyonel performansı güçlendirecektir . Ancak, AB ve ABD’nin Rusya’ya yaptırımları uzatması, yılbaşında KDV’de yaşanan artış ve ekonominin kendine özgü sıkıntıları, Rusya pazarının orta vadede çözmesi gereken sorunlar olarak izlenmelidir.

 Defansif sektörlerde yoğunlaşma ve yüksek iskontosuyla cazip giriş seviyeleri sunuyor – Anadolu Cam, mevcut durumda, 2019 yılı tahminlerimize göre 4 , 7 x FD/FAVÖK ile hedef fiyatımıza göre %51 iskontolu işlem görüyor. Gıda ve içecek gibi defansif sektörlerde yoğunlaşması nedeniyle makroekonomik tarafta gerçekleşebilecek risklere daha dirençli olmasını beklediğimiz Anadolu Cam için, makul giriş seviyeleri olduğu görüşündeyiz.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN