Otokar 2017 / 3 Aylık Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (04.05.2017)

1Ç17 Finansal Sonuçlar – Hafif Olumlu

Potansiyel Getiri: %-9

Beklentilerin üzerinde karlılık

 Otokar 1Ç17’de 37mn TL net kar açıklamıştır. Bu rakam bizim (30mn TL) ve piyasa (23mn TL) beklentisinin üzerindedir. Satış ve FVAÖK rakamı beklentilerin %18 üstündeyken FVAÖK marjı ise beklentiler dahilindedir.

 Net karı destekleyen diğer unsur ise vergi gideri olmamasıdır aksi halde net kar bizim tahminimize paralel olacaktı.

Savunma sanayi araç satışları bu çeyrekte öne çıktı

 1Ç17’de toplam satış hacmi yıllık bazda %3 azalırken, net satış geliri %58 artmıştır. Burada iyi fiyatlama ve ürün miksinin yanısıra zayıf TL’nin de etkili olduğu kanısındayız

 Savunma sanayi gelirlerinin toplam içindeki payı geçen sene aynı dönemde %45 iken 1Ç17’de %59 olmuştur.

Borçluluk arttı

 Şirketin net borcu çeyrek esnasında 392mn TL’den 785mn TL’ye yükselmiştir. Bu rakam 3.9x net borç/FAVÖK oranına işaret etmektedir. Şirket 31 Mart’ta 60mn TL temettü ödemiştir.

Finansalların hisse etkisinin hafif olumlu olmasını bekliyoruz

 Şirket, karlılık anlamında çeyrekte güçlü bir performans sergilemiştir.

EA tavsiyemizi sürdürüyoruz ama…

 Hatırlanacağı üzere, Otokar Altay projesi seri üretimi (250 adet) için teklifini sundu. Değerlememiz söz konusu projeyi içermektedir. Mevcut fiyatların projeyi fazlasıyla içerdiği kanısındayız. Geçtiğimiz ay Savunma Bakanı Altay tankı için Mayıs ayında düğmeye basacaklarını belirtmişti. Burada kastedilenin imza atılması olduğunu düşünüyoruz. Altay tankı için 2017’de imzaların atılması ilk üretimin ise 2020 yılında 15 adet olarak yapılması öngörülüyor. 2021 içinse üretim miktarı 20 adet. Bu nedenle Mayıs ayında hisseye ilginin canlı kalacağı kanısındayız.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN