Örtülü Kazanç (Hidden Income) Nedir?

Örtülü Kazanç Tanımı

(SPK Mevzuatı) Halka açık anonim ortaklıkların; yönetim, denetim veya sermaye bakımından dolaylı veya dolaysız olarak ilişkili bulunduğu diğer bir teşebbüs veya şahısla emsallerine göre bariz şekilde farklı fiyat, ücret ve bedel uygulanmasıdır.

(Vergi Mevzuatı) Örtülü kazanç, kurumsal bakımdan, kurumun iktisadi ve ticari faaliyetinden hasıl olmuş, fakat kurumlar vergisi ödenmeden, ilgili gerçek ve tüzel kişilere devredilmiş kârlardır.

Örtülü kazanç kavramı, kurumlar vergisi mekanizması içinde yer alır. Sermaye şirketleri, yani anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerle, Türkiye’de kazanç sağlayan aynı mahiyetteki yabancı şirketler, dağıttıkları “örtülü kazançları” kurumlar vergisi matrahlarının hesaplanma­sında masraf olarak indiremezler. Diğer bir ifade ile, kurumlar vergisi matrahı, örtülü kazançların masraf kaydedilmesi yoluyla aşındırılamaz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN