Ons altın: Yükseliş hikayesi sağlam

Ons Altın  – XAUUSD: Biriken baskı prim getirir

Mart yazımızın haftasında altın 1810 $ dibi gördükten sonra, haftalardır süren baskıya tepki verdi. Biten hafta içinde 2080 $ görüldü ve reel kazanç olarak dikkat çekti. FED faiz zirvelerine rağmen bu durumun görülmesi “alışık olunmayan piyasa davranışı” içinde ilerlediğimizi gösteriyor. Mart ayı dibinde önemli ortalamaların altına bile düşmeden hareket etmesi yeni algoritmaların piyasasının başladığını göstermektedir. Genel yorumlarda referans ortalamalar olduğu sürece karmaşıklık sürecektir. Esas olan tepkinin büyüklüğüdür. Bunun ölçülmesi ve zamanlama kararı da bir sanattır. Bir başka deyişle: piyasa iyi ve kötü sanatçı ayrımını yapmaya başlamıştır.

Parçaları birleştirme bakışı kararları belirler

Eğitim amaçlı çalışmaları, modelimize göre doğrulanmış vakalarla süslemeye devam ediyoruz:

Nisan 2021 içinde 255 $ seviyesini gören ons altın önemli ortalamasını geçmişte olduğu gibi yukarı kesmişti. Bu kesişmeyi de benzerleri gibi görmek yüzeysel yaklaşım olurdu, geçmişten farklı olanı, hikayesiydi. Belirlenmiş bir ortalamanın yukarı veya aşağı kesilmesinin standart anlamı yoktur. Bu kesişme zamanına dek gelişmiş olayların etkisi belirleyicidir. Kesişmenin önemini, değerlemede görülecek seviyelerin belirleyecek olan geçmiş hikayelerdir. Bu hikaye aylıkta farklı değer taşır, günlük gelişimde farklı değer taşır. Hikayeyi dışlayan her tür analiz eksik kalmaya devam edecektir.

Nisan 2021de 255 $ seviyesinden başlayan hareket, kırdığı, yukarı geçtiği ortalamayı “geçmişten farklı” olarak  tekrar görmeden soluksuz yükseliş başlatmıştı. Ortalamaya geri dönme isteği olmadığı gibi, pozitif sapması yüksek hareketleri sıkça yaparak istikrarlı trend işareti vermişti. Açıktır ki başlangıç noktasında bu tür bir gelişim olacağını fark etmek zordu: “bu sefer farklı” diyebilmek için geçmişe bakmak, hikayeyi anlamak ve birkaç katman derine inmek gerekiyor.

 Aylık istikrar gelişimi: alt yapı daha kuvvetli

Ortalamaların birbirine göre konumlarına bakarak tutarlı gözlem üretmek mümkündür. Daha fazlasına gitmek için buradan başlanabilir. Buralarda bakılabilecek bir ölçü sıkılaşmanın sıklığı olabilir: 3 basamaklı ve 2 basamaklı ortalamaların yakınlaşması/uzaklaşması prensip olarak alınabilir ve gelecekte tekrar edebilme durumları geçmiş vakalardan incelenebilir.

Ana trend güçlü ise

ağır hareket eden ortalamaların yükseliyor olması geçmiş hikayenin anlamıyla okunmalıdır

– piyasayı okurken “dalgalanma etkisi” 1 yıl önceye göre farklı cevaplar verir

– aylık bazda bakarsak: seri yükselişler içinde ufak düşüşlerin trendi bozması mümkün olmuyor